Charakterystyka kamieni szlachetnych

Piękno minerałów szlachetnych doceniane jest od bardzo dawnych czasów. Od zawsze człowieka kusił ich blask, jaskrawe barwy, a co najważniejsze ich wartość. Przez długie lata wykorzystywane były w formie środka płatniczego, tak samo jak złoto. Uchodzą za symbol bogactwa i elegancji. Występują w różnych odmianach w wielu zakątkach świata. Ich wartość zmienia się Zależnie od gatunku, a przede wszystkim od wyglądu minerału, a zatem od tego czy są w nim domieszki innego minerału.

Wiele kamieni szlachetnych jest także ogromnie cenionych ze względu na dużą twardość. Przykładowo diament, będący najtwardszym tworzywem na świecie, służy między innymi do wyrobu wierteł do twardych tworzyw. Co najważniejsze jednak słynne są wyroby jubilerskie z kamieni szlachetnych i półszlachetnych, zwykle w postaci obrobionej. Z drugiej strony jednak coraz więcej ludzi lubi kamienie w naturalnej formie, zwłaszcza, że niektóre minerały, jak między innymi oliwin czy cytryn, już w tej formie świetnie nadają się na rozmaite ozdoby.

Obróbka minerałów

Autor: paparutzi

Kamienie szlachetne i półszlachetne są obrabiane na różne sposoby. Zależy to głównie od rodzaju minerału.

Każdego dnia bądź na czasie (http://www.angelka.pl/fotografia-dziecieca) w takich dziedzinach, które Cię interesują. Jeżeli poszukujesz uzupełniających treści, wejdź w podany link, a pod nim czeka na Ciebie wiele współczesnych zagadnień z owego działu.

Przykładowo częstym rodzajem obróbki agatu jest przecinanie pojedynczych odłamków skalnych i szlifowanie agatu wewnątrz. Natomiast niektóre kamienie, jak między innymi niektóre odmiany kwarcu, pojawiają się w formie geod, czyli skupiska drobnych kryształów wewnątrz okrągłej skały. Geody takie najczęściej się rozbija, a ich środek prezentuje się niezwykle efektownie. W tej postaci występują między innymi kryształy górskie, ale także cyrkon czy ametyst. Są też minerały, których obróbka jest bardzo trudna. Zalicza się do nich malachit, który przy obróbce bardzo się kruszy i duża część minerału marnuje się w postaci pyłu – użyteczne źródło.

Właściwości
Szlachetnym i półszlachetnym kamieniom przypisuje się też szczególne działanie. Działanie takie nie zostało udowodnione naukowo, ma swoje źródła w tradycji ludowej i opowieściach. Jeden z najbardziej kosztownych kamieni szlachetnych, szafir, zwany jest między innymi kamieniem mądrości, dzięki któremu posiada się jasność myśli i wyrażania się.

Jeżeli poszukujesz podobnych informacji na prezentowany wątek, to również rzuć okiem na (https://gloria.wroc.pl/uslugi-pogrzebowe/plany-pogrzebowe/) pokrewne portale, które podnoszą tę tematykę.

Z kolei kryształ górski ma pomagać na migrenowe bóle głowy, a malachit – uspokajać nerwy.

You may also like...