Cudowne ręcznie robione czapki i rękawiczki

Jeszcze nie tak dawno temu w placówkach edukacyjnych uczono dziewczęta robótek ręcznych. Był to element stały w programie, dzięki czemu kobiety potrafiły w późniejszym czasie wykonywać rozmaite czynności mające związek z szyciem. Poza tym przez długi czas robótki ręczne były najczęstszym sposobem wykorzystywania wolnego czasu przez kobiety. Było to niewątpliwie niezwykle przydatne.

brązowe wełniane rękawiczki

Autor: Roland Tanglao
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie bowiem robótki tego typu są zapomniane w dobie maszyn do szycia które nie potrzebują nawet obsługi żywej osoby. Można zauważyć, że coraz więcej osób obecnie nie potrafi przyszyć urwanego guzika. Nieskomplikowane, kiedyś tak popularne zadania potrafią na dzień dzisiejszy wykonać nieliczni. Z drugiej strony jednak można zauważyć swoiste odrodzenie robótek ręcznych, przykładowo używania szydełka. Już nie tylko starsze panie sprzedające na ulicy czapki ręcznie robione (czapki w ofercie artillo) i maskotki z włóczki widzi się z szydełkiem w ręku. To, co jeszcze niedługi czas temu uważano za przeżytek, powoli wraca do łask.

HaftowanieHaft jest sposobem na ozdabianie tkanin za pomocą charakterystycznych grubszych nici. Człowiek wprawiony w tej sztuce może uzyskać w sumie dowolny wzór, od prostych motywów geometrycznych, aż po skomplikowane rośliny i zwierzęta. Haft kojarzony jest głównie z różnego rodzaju serwetkami, tą metodą można jednak uzyskać dużo więcej. Przykładem mogą być zegary. Stworzenie ozdobnego motywu zegara bywa czasochłonne i do wykonania tylko przez wprawioną osobę, lecz po dodaniu wskazówek i zegarowego mechanizmu efekt może okazać się wart trudu. Tego rodzaju elementy są świetną ozdobą mieszkania.

Robótki na drutach
Jedną z najbardziej popularnych robótek ręcznych są te z użyciem drutów. Standardowa robótka taka polega na wykonywaniu prostego fragmentu materiału, na przykład zimowego szalika, z zastosowaniem dwóch drutów. Bardziej zaawansowane formy wymagają użycia większej liczby drutów.

Czy prezentowana tu kwestia jest dla Ciebie zajmująca? Jeśli tak, to dodatkowe materiały zobacz pod adresem, który znajdziesz tutaj. One też Cię zaintrygują.

Na przykład do wykonania elementów takich jak rękawiczki (rękawiczki – czy skarpetki włóczkowe potrzeba aż pięciu małych drutów. Robótka na drutach ogólnie nie jest skomplikowaną czynnością. Najważniejsze jest opanowanie zasadniczych ruchów, a następnie wyćwiczenie ich.

You may also like...