Czym najbardziej korzystnie palić w kominku? Jakiego typu posiadamy metody, co jest najbardziej polecane?

Kominek jest marzeniem wielu osób. Kojarzy się z ciepłymi momentami, gdy na zewnątrz mroźno, my możemy grzać się w jego płomieniach. Ta elementarna potrzeba siedzenia wokół kominka jest bardzo naturalna, nasi przodkowie spędzali tak czas przy wspólnym ognisku. Nie da się tak rzeczywiście tego opisać, to tak metafizyczne wręcz odczucie, do jakiego pragnie się wracać, kiedy tylko istnieje taka możliwość. Jednak kominek to również szereg obowiązków, a najistotniejszy z nich to kwestia, czym w nim palić.

Kominek Rome z obudową Optiflame

Autor: Optiflame
Źródło: Optiflame
Co prawda, większość kominków jest najlepsza do spalania drewna kominkowego,lecz mamy również pozostałe rozwiązania. Oczywiście, nie bierzemy tutaj pod uwagę kominków gazowych, elektrycznych lub biokominków, raczej z jasnych powodów. Co w takim razie będzie najlepsze?

Zacznijmy od drewna, które jest bardzo często stosowane – zobacz .

Czy masz wątpliwości w odniesieniu do opisywanej problematyki? Jeśli tak, to wejdź tutaj i poznaj informacje (iltex.pl/) na przedstawiane zagadnienie – z pewnością będą one bardzo interesujące.

Jego najistotniejsze zalety to dostępność i atrakcyjna cena. Co więcej, ma też dobry wpływ na środowisko, gdyż w czasie jego spalania wytwarza mniej uciążliwych związków niż na przykład takie materiały, typu olej opalowy lub węgiel kamienny. Co więcej popiół to tylko trzy procent masy drewna, nie istnieją też kłopoty z utylizacją. Jednakowoż, należy mieć na uwadze, że są różnorodne rodzaje drewna, jedne gorsze, drugie trochę lepsze. Najważniejsze czynniki odpowiadające za jakość drewna, to: wilgotność oraz gatunek. Najlepsze drewno, to drewno do kominka od Drewnex – ..

Innym ze sposobów jest brykiet drzewny. To produkt zupełnie ekologiczny, dostępny z trocin tarczanych sprasowanych, które nie zawierają substancji spalających. Dzięki działaniu wysokiego ciśnienia i temperatury z trocin wytwarza się lignina, ona to po zmniejszeniu temperatury zastyga kształtując surowiec w formie brykietów. Brykiety posiadają także inne zalety. Spokojnie nadają się do perfekcyjnego dozowania, są przy tym zupełnie bezpieczne, umożliwiają na równomiernie tworzenie się płomienia przy równym przebiegu temperatury.

Ostatnie godne polecenia to pellety (pelety). Forma ich to cylindryczny granulat, który ma średnicę poniżej 25 mm. Ich skład to wiórki, trociny, ścinki czy kora. Prasuje się je pod odpowiednim ciśnieniem, wytłacza do określonej średnicy a potem się je suszy.

Jak widzimy więc każdy z tych rodzajów posiada swoje plusy i minusy, jednakowoż każdy z nich jest warty polecenia. Ciężko wskazać na jeden rodzaj, ponieważ każdy musi wybrać jak najbardziej odpowiedni.

You may also like...