Czym się charakteryzuje umeblowanie domu w modnym stylu vintage?

Ostatnio trendy są powroty do historii. Najsampierw w latach dziewięćdziesiątych obserwowaliśmy rozkwit literatury historycznej – półki w księgarniach gięły się pod ciężarem lektur o tejże tematyce.

Również telewizja emitowała dużo programów historycznych. Nie możne dziwić zatem fakt, że trend ten przedostał się do w szerokim zakresie pojmowanej mody. Jeśli jeszcze dodamy sentyment za PRL-em, musiało tak być. Styl o którym mówimy zwie się Vintage. Oznacza on mieszanie nowoczesnego ze starym. Może to być dla przykładu umiejętne połączenie współczesnego wnętrza sypialni z klasycznym żyrandolem, tak by jedno z drugim współgrało. Doskonałym przykładem może tu być bardzo współczesny sprzęt HIFi a zewnątrz obudowa jakby żywcem ze starego radia z oczkiem. W dodatku to wszystko postawione w nowoczesnym, błyszczącym chromem salonie. Podobnie może zostać urządzone każde wnętrze. Wyobraźmy sobie na przykład super nowoczesny salon, przy suficie wisi żyrandole (tanie lampy ogrodowe) klasyczne wykonany z kryształu.

Autor: Technolux

Albo dajmy na to wystrój biblioteczki nowoczesny (z plazmą, laptopem), a obok tego stare pióro wieczne noszące ślady użytkowania, jednak nie zniszczone. Styl vintage to próba pogodzenia ognia z wodą, przeszłości dającej nam uczucie ciągłości pokoleniowej z poczuciem komfortu, które daje dzisiejsze wzornictwo i technologia. Budzi się taka myśl, że w tym pędzącym niczym superszybki samolot odrzutowy dzisiejszym świecie, jest byt który nie przemija, choćby to było tylko pióro dziadka.

Dlatego więc mogą ze sobą w tej samej alkowie harmonijnie współistnieć lampki nocne nowoczesne i stare łoże małżeńskie z baldachimem. Oba te przedmioty, tak nowoczesna lampka nocna i łóżko po babci spełniają swoją funkcję i nawzajem się uzupełniają. Dawne łoże dodaje wnętrzu charakteru a nowoczesna lampka nocna pozwala nam oszczędzić czas (nie musimy poszukiwać nafty). Podobny styl możemy stosować w łazience, gdzie nowoczesna wanna może udawać pokrytą patyną wannę babci, zarazem oświetlać pomieszczenie będą współczesne plafony łazienkowe z żarówkami diodowymi. Wielce ważne jest, aby wszystkie te elementy ze sobą współbrzmiały, podkreślając wzajemnie swoje walory.

You may also like...