Czymże jest pierwsza komunia święta?

Każde dziecko ma w życiu chwile w których chce czuć się wyjątkowo, chwile w których chce czuć, że jest najlepsze. No bo przecież w życiu są piękne tylko chwile, idąc tropem pewnego rodzimego piosenkarza, czyli świętej pamięci Ryszarda Riedla, byłego wokalisty kapeli Dżem. Tak więc są to, szczególnie w życiu dziecka, chwile, gdy zwrócone są na nie spojrzenia wielu osób, zarówno tych bliskich, z którymi spotyka się ono regularnie, jak i spojrzenia rówieśników, a także i spojrzenia zupełnie obcych ludzi. Jakie to są momenty? Między wieloma innymi na przykład takie momenty jak pierwsza komunia święta. Czymże jest ta pierwsza komunia święta i dlaczego jest ona jedną z najważniejszych chwil w życiu pociechy, który jest wychowywany w wierze katolickiej?

pierwsza komunia

Autor: Kris Duda
Źródło: http://www.flickr.com
Mianowicie pierwsza komunia święta jest jedną z wielu przeróżnych uroczystości katolickich, jednak uroczystość ta na tle innych, jest naprawdę wyjątkowa. Jest to związane to w głównej mierze z wiekiem osoby, która do niej przystępuje, a również i z tym, że pierwsza komunia święta ma miejsce tylko raz w życiu, tak więc też jest tak wręcz kolokwialnie pisząc, hucznie obchodzona przez same pociechy oraz rodziny tych dzieci, które do niej aktualnie przystępują. Według iście encyklopedycznej definicji, zamieszczonej na łamach jednej z najbardziej znanych encyklopedii internetowych nie tylko w naszym państwie, czyli w Polsce, ale także i na całym globie, Pierwsza Komunia Święta jest to [TG=uroczystość] katolicka, w której podczas mszy świętej katolicy po raz pierwszy przyjmują Najświętszy Sakrament, czyli zgodnie z wyznawaną przez siebie wiarą, prawdziwie ciało samego Jezusa Chrystusa pod postacią chleba, który to chleb podczas trwania mszy świętej i wypowiedzeniu przez prowadzącego ją księdza odpowiednich słów, dokonuje swoistego przeistoczenia w ciało samego Jezusa Chrystusa.
Nie ma w tym więc nic dziwnego, że dzieci w tym dniu chcą się prezentować oryginalnie oraz tak samo się czuć. Czuć się jak najlepiej tylko mogą, by z radością podejść do pierwszego w ich życiu Najświętszego Sakramentu. Klasyczne stroje komunijne nie różnią się zbyt od siebie, dziewczynki ubierają jasne sukienki, a chłopcy garnitury, czy alby komunijne, które to alby również są w kolorze jasnym, co ma symbolizować oraz świadczyć o czystości serca dziecka oraz o jego swoistej niewinności. Czym właściwie jest alba? Tak więc alba, z języka łacińskiego vestis alba, czyli biała szata, jest to bardzo długa, biała szata liturgiczna, która noszona jest przez wszystkich duchownych oraz usługujących wszystkich stopni w czasie liturgii obrządku łacińskiego oraz również przez duchownych wielu kościołów protestanckich, trzeba pamiętać także o fakcie, że alba jest szatą o długich, zazwyczaj dość obszernych rękawach, a cała szata sięga do kostek. Wywodzi się ona ze starożytnej tuniki. Aktualnie sporządzana jest z bardzo wielu rodzajów tkanin, nawet tych nazywanych tkaninami szlachetnymi, pierwotnie tworzona była po prostu ze zwykłego lnu.

Interesujący artykuł? Jeżeli tak, kliknij tu – w najświeższej ofercie (http://sport-dog.pl/pl/c/niewidzialne-ogrodzenie-dla-psa-dogtrace/40) na pewno odnajdziesz coś niebanalnego, zatem ten odnośnik powinien być dla Ciebie interesujący.

Do takiej alby, chłopiec może mieć również przeróżne dodatki, jakimi są między wieloma innymi na przykład rękawice, które z całą pewnością dodadzą naszej pociesze w tym jakże wielkim dla niego dniu sporo powagi, a być może i nieco więcej pewności siebie i radości spowodowanej przystąpieniem do Pierwszej Komunii Świętej – sprawdź także alby.

You may also like...