Do czego służy manierka i dlaczego dobrze jest jej używać?

Manierka jest to nieduże, zazwyczaj o pojemności do 2 litrów, zamykane naczynie stworzone z sztywnego półproduktu i określone do noszenia w niej napojów. Nie przystaje jednakże mylić jej z bukłakami, do czego nierzadko dochodzi. Używane są od wieków.

turysta w górach

Autor: Rodrigo Gómez Sanz
Źródło: http://www.flickr.com
Pilnym zaopatrzeniem myśliwych, wojowników i pasterzy od niepamiętnych okresów były manierki, które w nagłych sytuacjach sprawdzały się wzorowo. W czasie przygód, wojen, ktoś spragniony zdołał pobrać kapki wody, nie musząc obawiać się o odwodnienie. Oczywiście nie jest to duży zbiornik, ale przeważnie doza napoju, jakim był napełniany wystarczała, aż do momentu wyszukania kolejnego źródła wody. Istnieją manierki różnych kształtów np.

Ten artykuł jest nieprawdopodobnie wciągający? Jeżeli tak, to sprawdź również pozostałe polecane cukiernie Kraków treści, ponieważ są równie ciekawe oraz pochłoną Cię zupełnie.

kuliste i zrobione ze szkła, drewna, skóry czy podłoży syntetycznych. Manierki stworzone z materiałów organicznych nie przetrwały do naszych czasów, a ich kształty znane są jedynie z malunków i rzeźb. Obecnie użytkowane są obligatoryjnie w wojsku. W ciągu wypraw lub treningów w lesie idealnie utulą usta spragnionych, pomogą im prędko się napoić. Głównie mają odcień ciemnozielony, żeby wpasować się w ubiór żołnierzy. Innym ich przeznaczeniem są wycieczki górskie, także dostępne są dla zwykłych tułaczy. Dostępne w licznych odsłonach kolorystycznych, a także ze wzorami, np. w prążki. Manierka charakteryzuje się tym, iż ma korek z zatrzaskiem, jakiego nie jesteśmy zmuszeni odkręcać, aby napić się wody – manierka. Naturalnie są też wersje z nakrętką, jednakże nie są one tak znane, gdyż istnieje ryzyko wylania się napitku. Gdy chodzi o to, w których miejscach możemy nabyć zbiornik, są to punkty sportowe, wojskowe i górskie. Również w sieci istnieje potężny wybór, przypuszczalnie nawet bogatszy niż w sklepach stacjonarnych. Cenowo formuje się to różnie, ponieważ za w większym stopniu profesjonalny sprzęt naturalnie uiścimy więcej. Wyniesie nas to z grubsza 20-60 zł.

w podróży

Autor: Jorge Láscar
Źródło: http://www.flickr.com
Dodatek taki jak manierka sprawdzi się zachwycająco zarówno dla mundurowego, jak i dla turysty w górach. Umożliwi nam to, iż będziemy posiadali napój blisko siebie, bez obawy wylania. Ceny nie są ogromne, a zastosowanie szerokie.

You may also like...