Do czego służy manierka i dlaczego dobrze jest jej używać?

Manierka jest to nieduże, zazwyczaj o pojemności do 2 litrów, zamykane naczynie stworzone z sztywnego półproduktu i określone do noszenia w niej napojów. Nie przystaje jednakże mylić jej z bukłakami, do czego nierzadko dochodzi. Używane są od wieków.

turysta w górach

Autor: Rodrigo Gómez Sanz
Źródło: http://www.flickr.com
Pilnym zaopatrzeniem myśliwych, wojowników i pasterzy od niepamiętnych okresów były manierki, które w nagłych sytuacjach sprawdzały się wzorowo. W czasie przygód, wojen, ktoś spragniony zdołał pobrać kapki wody, nie musząc obawiać się o odwodnienie. Oczywiście nie jest to duży zbiornik, ale przeważnie doza napoju, jakim był napełniany wystarczała, aż do momentu wyszukania kolejnego źródła wody. Istnieją manierki różnych kształtów np. kuliste i zrobione ze szkła, drewna, skóry czy podłoży syntetycznych. Manierki stworzone z materiałów organicznych nie przetrwały do naszych czasów, a ich kształty znane są jedynie z malunków i rzeźb. Obecnie użytkowane są obligatoryjnie w wojsku. W ciągu wypraw lub kapok ratunkowy treningów w lesie idealnie utulą usta spragnionych, pomogą im prędko się napoić. Głównie mają odcień ciemnozielony, żeby wpasować się w ubiór żołnierzy. Innym ich przeznaczeniem są wycieczki górskie, także dostępne są dla zwykłych tułaczy. Dostępne w licznych odsłonach kolorystycznych, a także ze wzorami, np. w prążki. Manierka charakteryzuje się tym, iż ma korek z zatrzaskiem, jakiego nie jesteśmy zmuszeni odkręcać, aby napić się wody – manierka. Naturalnie są też wersje z nakrętką, jednakże nie są one tak znane, gdyż istnieje ryzyko wylania się napitku. Gdy chodzi o to, w których miejscach możemy nabyć zbiornik, są to punkty sportowe, wojskowe i górskie. Również w sieci istnieje potężny wybór, przypuszczalnie nawet bogatszy niż w sklepach stacjonarnych. Cenowo formuje się to różnie, ponieważ za w większym stopniu profesjonalny sprzęt naturalnie uiścimy więcej. Wyniesie nas to z grubsza 20-60 zł.

w podróży

Autor: Jorge Láscar
Źródło: http://www.flickr.com
Dodatek taki jak manierka sprawdzi się zachwycająco zarówno dla mundurowego, jak i dla turysty w górach. Umożliwi nam to, iż będziemy posiadali napój blisko siebie, bez obawy wylania. Ceny nie są ogromne, a zastosowanie szerokie.

You may also like...