Garść ciekawych swojskich sposobów na ostrogi piętowe

Ostroga piętowa to schorzenie, które wynika na skutek trwającego bardzo długo stanu zapalnego w pobliżu pięty. Jej ból (w środku) jest wyczuwalny najpierw przy zwyczajnym chodzeniu, przy czym wraz z upływem dni przybiera na sile i nie zmniejsza się nawet wtedy, kiedy siedzimy lub leżymy.
Zazwyczaj ból możemy załagodzić za pomocą np. tabletek przeciwbólowych oraz fizjoterapii.

Bywa jednak, że są również bardziej domowe metody na ostrogi piętowe. W niniejszym tekście opiszemy niektóre z nich. Najbardziej istotne są odpowiednie buty, ponieważ trzeba stronić od spacerów na całkiem płaskich obcasach oraz w butach o twardej zelóWCe. Poza tym, aby nieco odciążyć pięty, warto pomyśleć o noszeniu wkładek żelowych lub ortopedycznych podpiętek. Następny sposób to okład z lodu. Kiedy dokucza Ci mocny ból pięty, dobrze byłoby przyłożyć do niej bardzo zimny okład. Można również owinąć kilka kostek lodu w stosunkowo cienki bawełniany ręczniczek. Można by powtarzać tę czynność za każdym razem, gdy pojawia się taki ból.

szal

Autor: Maria Morri
Źródło: http://www.flickr.com
preparat

Autor: osseous
Źródło: http://www.flickr.com
Trzeci już swojski sposób to masaż aromatyczny. Ostrogę piętową możesz wypróbowywać delikatnie rozmasować. Tego typu zabieg powinien trwać parę minut, a do łagodzącego ból masowania warto jest wykorzystywać odrobinę oliwy z oliwek zmieszanej z olejkiem lawendowym albo z majerankiem. Następny swojski sposób na ostrogi piętowe to przykładowo zabieg borowinowy. Trzeba rozdrobnić kostkę borowinową oraz rozmieszać ją z ciepłą wodą do uzyskania jednolitej masy. Naczynie z taką masą umieść nad garnkiem gotującej się wody oraz ogrzej masę do temperatury swego ciała.

W ten sposób przygotowaną borowinę nałóż na chorą piętę, po czym owiń stopę bandażem elastycznym, ręcznikiem lub zaślepki do słupków ogrodzeniowych kocem, żeby zminimalizować utratę ciepła. Kolejny sposób to nacieranie chrzanem. Zetrzyj na tarce trochę korzenia chrzanu i takimi wiórkami dokładnie natrzyj piętę. Tego typu zabieg powinno się wykonać zaraz przed położeniem się do snu.

You may also like...