Gdy nie było lodówek

Transport z Rosji czy z któregokolwiek partnera handlowego, gdy transferujemy artykuły, które szybko ulegają psuciu, musi być wykonywany właściwymi pojazdami. Wyobraźcie sobie, jakie życie było ciężkie, gdy nie działały jeszcze urządzenia chłodnicze ani dobry środki przewozu. Z tego powodu obrót żywnością był niezmiernie utrudniony. Zanim opracowano lodówkę, dania zazwyczaj intensywnie przyprawiano solą, by powstrzymać procesy gnilne.

Ciężarówka

Źródło: http://sxc.hu/

Pomyślcie sobie teraz, jak fatalne w smaku były takie dania, nie pisząc już o wyniszczającym działaniu na człowieka takiej dawki soli. Tutaj frapująca dygresja – z pewnością zastanawialiście się kiedyś, z jakiego powodu przyprawy takie jak cynamon były w przeszłości tak cenne. Otóż dosypywano je do dań, by zakamuflować zapachy gnijącego mięsa…

Zbudowanie pierwszej lodówki wykazało zatem wielki wpływ w postęp globu – w końcu rozkwitł handel jedzeniem na wielką skalę. Obecnie każdy może zakupić ryby z Morza Północnego, ryż z Chin i południowoamerykańską wołowinę. Ale nie wolno zapominać o drugim czynniku – usprawnieniu transportu. Kiedy wyprawy za pomocą zaprzęgu konnego trwały całe tygodnie, nic dziwnego, że artykuły spożywcze się psuły. A jak jest współcześnie? Wycieczka z jednego krańca świata na drugi trwa zaledwie paręnaście godzin. W zasadzie każdy towar można zamówić i przetransportować, gdzie tylko dusza zapragnie. Kiedyś niezwykle istotne były wodne szlaki kupieckie – ich ustanawianie stanowiło niesamowity impuls, który popchnął śmiałków do najważniejszych odkryć geograficznych. Wtedy handlarze wypływali w świat na wiele lat, obecnie dobra można zakupić przez sieć albo telefon, przesłać należność przelewem i otrzymać zamówione produkty w przeciągu garści dni. Szybki transport, chłodnie (montaż klimatyzacji wrocław) – jak napisano w artykule, to jedne z najpraktyczniejszych wynalazków ludzkości, które posiadają znaczny wkład w rozwój współczesnej mapy handlowej.

Bardzo nam przyjemnie, że poświęciłeś swój czas, aby przejrzeć nasz artykuł. Jeżeli masz chęć na więcej, to kliknij link blaty restauracyjne i przejdź do następnej strony.

Miejcie to w głowie, gdy znowu udacie się po coś do lodówki.

You may also like...