Giełda transportowa i giełda ładunków pozwala zaoszczędzić pieniądze – informacja to siła

Internet już od wielu lat dostępna jest w każdym domu. Dla jednych jest to narzędzie służące wyłącznie do rozrywki i spędzenia wolnego czasu, inni wykorzystują go do podtrzymywania kontaktów z bliskimi i przyjaciółmi, ale prawdopodobnie spora część ludzi korzystających z internetu wykorzystuje go do pracy zawodowej. Praktycznie nieskończone możliwości, na przykład błyskawiczną komunikację czy możliwość obejrzenia ogromnych baz danych w przeciągu kilku sekund, są ogromnym plusem pracy przez internet. Dlatego też wiele firm na co dzień wykorzystuje sieć jako narzędzie usprawniające prace. Nie inaczej jest także w przypadku branży transportowej. Ale co na tym zyskuje klient?

Kontenery

Źródło: http://sxc.hu/

Jako przykład będzie służyć tutaj giełda transportowa, czyli miejsce w sieci , bardzo podobne do klasycznej, finansowej giełdy, w którym są kolekcjonowane i przetrzymywane informacje dotyczące transportu i dostarczania towarów. Tego typu giełda ładunków pozwala firmom głównie na optymalizację kosztów i zwiększenie przychodów, poprzez optymalne wykorzystanie miejsc ładunkowych w każdym samochodzie. Wyobraźmy sobie taką sytuację – chcemy przetransportować niewielki ładunek z miejsca A do miejsca B, nie posiadamy jednak prywatnego samochodu, a żaden z przyjaciół akurat nie może nam pomóc. Sprzęt, jaki będziemy chcieli przewieźć nie jest duży, więc nie opłaca się nam wynajmować całego transportu, który będzie nas kosztował zbyt dużo.

W tym wypadku z pomocą przychodzi nam giełda transportowa, na której będziemy mogli podejrzeć informację tyczące się spedycji i przewozów, jakie organizują poszczególne firmy, sprawdzić miejsce początkowe i końcowe, sprawdzić dostępność miejsca na ładunek, a następnie wysłać zapytanie wprost do firmy przewozowej. Nie jest to ciężkie, prawda?

Terminal załadunkowy

Źródło: http://sxc.hu/

Korzystanie z giełdy w ten sposób to zdaniem wielu specjalistów optymalna realizacja teorii win-win – zyskuje zarówno klient, jaki jest w stanie zaoszczędzić czas na poszukiwaniu firmy przewozowej i pieniądze na wykupywaniu osobnego transportu, a także zyskuje organizator transportu, który może liczyć na konkretny zarobek dzięki ponadprogramowym zleceniom i zmniejszenie pustych przebiegów.

Jeszcze niedawno, bo ok 20 lat temu, w Polsce zdecydowana większość transakcji handlowych i umów była zawierana słownie lub poprzez podpisanie papierka, a aby coś załatwić, kupić lub wynegocjować, trzeba było wyjść z domu i zobaczyć się z drugą osobą. Dzisiaj, interakcja takiego rodzaju jest zdecydowanie bardziej ograniczona, a życie dużo łatwiejsze – do sporej większości wspominanych czynności wystarczy stałe łącze z internetem.

Identyczne relacje panują już także w biznesie – internet służący jako narzędzie (zobacz noże do wyrówniarki) pracy jest coraz bardziej popularny i pozwala automatyzować wiele procesów, które jeszcze niedawno wymagały sporych nakładów czasu, a co się z tym wiąże – pozwala oszczędzać pieniądze. W ostatnich latach mieliśmy wysyp systemów i stron internetowych, jakie ułatwiają przedsiębiorcom życie poprzez zbieranie i udostępnianie informacji i ważnych danych. Tego typu zjawisko widoczne jest nie tylko na giełdach finansowych i rynkach wymiany walut – informacja to siła w każdej branży, niezależnie od tego, czy działamy na rynku Forex czy prowadzimy firmę w branży transportowej.

Port

Źródło: http://sxc.hu/

W przypadku branży transportowej w ostatnim dziesięcioleciu powstał bardzo interesujący system bazujący na ogólnej wymianie informacji dotyczących niezapełnionych przewozów i pojazdów ciężarowych. Portal ten to giełda transportowa i jest on głównym narzędziem wspomagającym pracę przewoźników wykonujących swoje usługo na terenie Europy. Rozwiązanie tego typu jest niezwykle wygodne i funkcjonalne, z tego też powodu systemy takich giełd będą coraz bardziej popularne. Korzystają z nich zarówno mali przedsiębiorcy, posiadający tylko kilkanaście pojazdów, jak i ogromne firmy spedycyjne, jakie chcą za pomocą giełdy ujednolicić system organizacji pracy i załadunków, a także zniwelować problem pustych transportów.

Każdy z użytkowników tego typu systemu ma natychmiastowy dostęp do ogromnej bazy danych, w której można znaleźć rozkłady tras spedytorów z całego kontynentu. Giełda ładunków pozawala na optymalne zapełnienie każdego przebiegu samochodu ciężarowego – dane o wolnym miejscu na danej trasie są dostępne dla wszystkich użytkowników giełdy i każdy z nich jest w stanie zakupić niewykorzystane miejsce dla swoich towarów, jeśli tylko trasa przejazdu mu odpowiada.

You may also like...