Ile mamy dzięki obróbce metali, czyli badania metalograficzne i wiele innych.

Zaczątki historii używania metali przez człowieka datuje się na lata 3400 p.n.e, przy której wkroczyliśmy epokę brązu. Poprzedzająca ją era kamienia cechowała się jak sama nazwa sugeruje używaniem prostych kamiennych narzędzi. Postęp gatunku ludzkiego zależał w ogromnej mierze od zdolności manualnych i inteligencji.

HACCP

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
Nie mając potężnych pazurów, łap, czy innych zwierzęcych predyspozycji typowych dla drapieżników, człowiek pragnąc żyć był skazany na narzędzia. Żeby je wytworzyć, potrzebował surowców twardszych i bardziej niezawodnych od kamienia, poddających się łatwiejszej obróbce. Potrzeba matką wynalazku. Gdy człowiek posiadł umiejętność wytapiania metalu, losy wkroczyły na zupełnie inne tory, ukazując przed ludźmi barwną drogę ku lepszej przyszłości.

Początkowo wyrabianie metali łączyło się ściśle z gospodarką wojskową, oferując wojownikom groty, włócznie,miecze, umożliwiające lepszą iefektywną walkę z przeciwnikiem, oraz części pancerza, które zapobiegały przypadkowym uszczerbkom na ciele czy odniesieniu dotkliwych obrażeń, co było początkiem drogi do osiągnięć takich jak przykładowo badania metalograficzne, umożliwiających badanie (badanie wzroku i dobór okularów) struktur metali przy powiększeniach od niespełna kilku do kilkuset tysięcy razy – .

Wraz z upływem czasu metale zaczęły pełnić coraz istotniejszą rolę w codzienności człowieka, dotykając bezpośrednio każdej dziedziny życia. Do domów części pozyskiwane z przetopu metali trafiły jako dzieła biżuteryjne, naczynia czy sztućce. Z biegiem lat tendencja była rosnąca do tego stopnia, że współcześnie dzięki zdobytym umiejętnościom możliwe jest przeprowadzanie analiz zagrożeń i krytycznych punktów kontroli, nazywanej haccp – .

Kontrolowanie jakości artykułów spożywczych dopuszczanych do dystrybucji nie byłoby możliwe, gdyby nie dobrodziejstwo fachowego sprzętu wykonanego również z metalu
W dzisiejszych czasach próżno szukać dziedziny życia bez elementów metalowych. Zaczynając od zamków w ubraniach , metal (zobacz płaszcze grzewczo chłodzące) znajdujemy w przewodach urządzeń domowych oraz ciężkim sprzęcie budowlanym, sprzęcie elektronicznym, składa się z niego zastawa stołowa,hulajnoga czy samochód.

You may also like...