Jak mądrze wykorzystać każdy centymetr żeby wygospodarować nieco więcej przestrzeni w pokoiku dzieci?

Oczywiście każdy maluch w dzieciństwie marzy o tym, żeby mieć swój kącik, odrobinę prywatności i nie dzielić przestrzeni z rodzeństwem (szczególnie młodszym). Niestety, małe mieszkania nie zawsze na to pozwalają, lecz jest wiele sposobów, jak zaoszczędzić trochę miejsca i wygospodarować więcej wolnej przestrzeni dla maluchów, a czasem nawet z jednego pokoju zrobić dwa malutkie.

pokój dziecięcy

Autor: Bonsoni.com
Źródło: http://www.flickr.com

Pierwszym sposobem jest piętrowe łóżko Ania. Współczesne konstrukcje nie przypominają tych sprzed kilku lat, gdzie drewniany stelaż i drabinka były głównymi elementami, a materace (zobacz materace sprężynowe) znajdowały się bezpośrednio nad sobą. Obecnie można zmontować takie połączenie, które pozwoli wkomponować w łóżka jeszcze biurka czy sofy oraz półki. Można zrobić taki zestaw, na którą składają się dwa górne piętrowe łóżka, więc nie będzie ciągłej kłótni o to, kto będzie spał na górze, a kto na dole. Doły dają całkowitą swobodę, więc – w zależności od potrzeb – zagospodarujmy je patrząc przyszłościowo.

Stelaż jest na tyle konkretny, że utrzyma zarówno biurko, jak i regały czy szeroki fotel ze stolikiem. Kolejny trik polega na tym, by zestaw mebli dziecięcych postawić „plecami” do drugiego zestawu i spróbować przedzielić nimi pomieszczenie. Wówczas zyskujemy dla każdego z dzieci własny kąt. Ten typ ścianki działowej utworzonej z mebelków jest komfortowy, ponieważ w każdym momencie można go przemeblować. Trzeci trik pomagający zyskać przestrzeń to z rozbudowaną górą i ogromną ilością pojemnych szuflad. Warto budować zestawy idąc do góry, a nie na boki. I tak dzieci dostają wyłącznie do części półek.

To na tych niskich półkach umieśćmy zabawki, książki czy ubranka, czyli te rzeczy, po które i maluchy, i my będziemy sięgać najczęściej. Na górnych półkach można schować koce, pościel na zmianę, ubranka sezonowe (kombinezony na zimę, letnie sukieneczki itp.). Kolejnym dobrym sposobem oszczędzającym przestrzeń jest włożenie wyżej wymienionych rzeczy do worków próżniowych. Wygoda polega na tym, że jesteśmy w stanie sprasować nienoszone rzeczy i zaoszczędzić miejsce na inne.

pokój dziecięcy

Autor: Bonsoni.com
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejnym – ostatnim już sposobem – będzie zakup takich siedzisk, w których pustą przestrzeń też można dobrze wykorzystać – otwierana pufa, sofa z pojemną skrzynią na pościel – to zawsze warte wykorzystania schowki.Kilka prostych trików i dobre zaplanowanie przestrzeni w pomieszczeniu przed nabyciem mebli naprawdę potrafi przemienić ciasny pokoik dziecięcy w pomieszczenie, w którym każde z dzieci ma przestrzeń tylko dla siebie.

You may also like...