Jak musi wyglądać gabinet weterynarza? O jakich kwestiach na pewno należy pamiętać?

Czy prosto jest założyć gabinet weterynaryjny? Jeśli mamy to w planach powinniśmy poznać w szczególności kilka rad. Taki lokal musi być wyposażony w pokój przyjęć z poczekalnią, urządzenia oraz sprzęt dopasowany do świadczonych przez nas usług.

Co się rozumie poprzez tego typu sprzęt? Wszystko co jest niezbędne do leczenia zwierząt, ale również bardziej profilaktyczne oraz standardowe urządzenia, jak wagi do ważenia zwierząt. W takim miejscu muszą być pomieszczenie do trzymania lekarstw oraz różnych potrzebnych specyfików, zaplecze sanitarne i socjalne.

kliknij tutaj

Autor: Lubasja de Rycke
Źródło: http://www.flickr.com

Z powstaniem gabinetu weterynaryjnego wiążą się także inne, prawne kwestie. Jeżeli klinika kwalifikuje się jako gabinet weterynaryjny powinna spełniać różne wymagania, czyli mieścić się w osobnym budynku lub lokalu żyrandole (więcej w tym serwisie) także stanowić odosobnioną część budynku. Pokój do przyjmowania klientów z poczekalnią musi znajdować się na poziomie parteru, może być także w suterenie, lecz tylko jeśli zapewnione jest światło naturalne odpowiednio jasne do tego typu usług. Kolejne pomieszczenia u weterynarza mogą znajdować się już na różnych kondygnacjach.

Dalsze wymogi dotyczą tego, że ściany powinny być (zweryfikuj u źródła) wykonane z materiałów gładkich, jakie są łatwo zmywalne, ale i odporne na działania wody i środków dezynfekujących. W gabinecie przyjęć albo zapleczu sanitarnym musi znajdować się umywalka z bieżącą ciepłą oraz zimną wodą, środki do mycia i odkażania rąk, a także jednorazowe ręczniki razem z koszem na zużyte ręczniki. Parapety w takim gabinecie muszą być wykończone materiałem trwałym oraz gładkim, odpornym na działanie wody jak również środków dezynfekujących.

Ważne jest, że gdy usługi weterynaryjne będą świadczone przy użyciu narzędzi i sprzętu wielokrotnego użytku, to pokój przyjęć musi posiadać autoklaw lub sterylizator na suche powietrze. Jak w gabinecie będę robione zabiegi pod znieczuleniem ogólnym, to gabinet taki powinien być wyposażony w sprzęt do dożylnego dozowania leków. Nie ma sensu także pewnie niepotrzebnie mówić, że każda rzecz w gabinecie powinna być utrzymana w perfekcyjnej czystości. Dotyczy to ważnych urządzeń, jak również takich mniej istotnych, jak wagi weterynaryjne.

You may also like...