Dosyć ciekawie oraz interesująco dla najmłodszych może wyglądać adwentowy kalendarz wykonany z opakowań z zapałek. Do jego wytworzenia przydatne będą tego typu przedmioty jak m.in. papier kolorowy, dwadzieścia cztery pudełka po zapałkach, klej, farby, pędzle, mazak, wstążeczka czy słodycze.
Opakowania po zapałkach muszą być już całkiem puste.

Źródło: http://www.flickr.com
Po opróżnieniu ich zawartości trzeba ułożyć wszystkie pudełka w trzech kolumnach, każda po 8 pudełek. Następnie należy poustawiać kolumny jedna obok drugiej oraz sprawdzić, czy prezentują się odpowiednio. Następnie trzeba przyciąć z kolorowego papieru albo z brystolu długi prostokątny pasek. Należy owinąć nim boki kolumn, w taki sposób, żeby wszystkie opakowania trzymały się razem. Podobnie tym razem z kwadratowym kawałkiem – trzeba zakleić tył przyszłego kalendarzyka. Należy zaczekać, aż klej zupełnie wyschnie. Kiedy już to nastąpi, trzeba przejść do ozdabiania kalendarzyka oraz do namalowania na przedzie świątecznego oznaczenia, czyli choinki, bombki Mikołaja lub choinki.
Możesz również wybrać obojętnie co chcesz oraz co umiesz wykonać. choinka jest najbardziej barwna, z tego też powodu dobrze jest zdecydować się na właśnie ten motyw, natomiast po namalowaniu dekoracji ponownie zaczekać, aż całość w całości wyschnie. W następnej kolejności trzeba ponumerować opakowania od 1 do 24 oraz przygotować akurat 24 paski. Potem trzeba wysunąć każde z pudełeczek, przyklejając do spodu wstążkę w taki sposób, żeby część wystawała na zewnątrz. Będzie ona służyła do wyciągania szuflad.
Na samym końcu wymagane jest powkładanie do szufladek drobnych słodyczy lub małych zabawek. Innym rodzajem kalendarzyka adwentowego jest ten wykonany z kopert albo z lnianych woreczków. Taki typ kalendarzyka nie zajmuje zbyt dużo miejsca.