Jak stosuje się gumę w różnego rodzaju urządzeniach przemysłowych i pojazdach.

Guma jest jednym z podstawowych materiałów stosowanych w przemyśle i motoryzacji. Wytwarza się z niej wiele elementów, między innymi różnego rodzaju uszczelnienia czy amortyzacje, a najbardziej chyba znana jest w postaci opon.

siłowniki

Autor: anhhang
Źródło: http://www.flickr.com
To właśnie opony gwarantują autom możliwości płynnej, wygodnej i bezpiecznej jazdy, ponieważ doskonale pochłaniają wstrząsy a równocześnie daje dobrą przyczepność do podłoża . Elementy gumowe wykorzystywane są również przy różnego rodzaju uszczelnieniach, na przykład przy drzwiach, bagażnikach albo lampach, to znaczy wszędzie tam, gdzie musi być odpowiednie zabezpieczenie przed działaniem wody. Poprzez takie uszczelnienia do środka pojazdu nic nie powinno się przedostawać, nawet w czasie dużych opadów.
Tak samo ważną rolę pełnią elementy gumowe w środku pojazdu, przy najróżniejszych częściach i podzespołach. W przypadku jednostek napędowych, skrzyń biegów i pozostałych mechanicznych elementów, w których są obecne jakieś płyny niezbędne będą odpowiednie uszczelnienia, a w tej roli świetnie się sprawdzają między innymi oringi producent . Z kolei przy układzie amortyzacji, gdzie (zajrzyj koniecznie) konieczne jest wytłumienie drgań powstających w czasie jazdy bardzo często używana jest tuleja metalowo-gumowa producent.

Takie tuleje pomimo niewielkich rozmiarów spełniają niezwykle ważną rolę, i o ich zniszczeniu kierowca najczęściej dowiaduje się jako pierwszy. Jeśli guma będzie w dużym stopniu wyrobiona, to będą się pojawiały słyszalne stuki, zmniejszające komfort poruszania się.

You may also like...