Jak wybrać odpowiednie oświetlenie w łazience oraz czym się kierować podczas kupna lamp?

Każda łazienka, mimo że najczęściej jest małym pomieszczeniem wymaga zainstalowania paru punktów świetlnych. Przed zakupieniem lampy z kryształami, lub innych fajnych modeli warto przyjrzeć się własnej łazience i określić jej strefy.

Prócz centralnego źródła światła powinno być osobne światło w pobliżu wanny i odpowiednio skomponowane oświetlenie nad lustro łazienkowe. Warto rozplanować oświetlenie ozdobne, nadające właściwy nastrój przy braniu orzeźwiającej kąpieli. Oświetlenie ogólne zastępuje naturalne światło dzienne. Z całą pewnością powinno być zainstalowane w centralnym punkcie łazienki. Światło musi być dość mocne. Lampy z kryształami nie zawsze pasują do wszystkich łazienek. Lepiej zamontować tu plafony, bowiem są bardziej hermetyczne, a ich konstrukcja sprzyja do utrzymania czystości. Lustro jest centrum łazienki, z tego powodu należy dołożyć wielu starań aby oświetlenie łazienkowe nad lustro było nie tylko funkcyjne ale i ozdobne.

lustro w łazience

Autor: Saint-Gobain Glass
Źródło: Saint-Gobain Glass

Lustro ma umożliwiać przeglądanie się, dlatego oświetlenie dookoła niego musi być równomiernie rozłożone, by odpowiednio oświetlać twarz. Halogeny mimo że rzucają mocne światło oraz umożliwiają ruchome, nie powinny być montowane jako kinkiety (zobacz więcej na stronie) nad lustro łazienkowe. Rzucają bowiem skupione światło, a przez to twarz jest nierównomiernie oświetlona. Gdy układ łazienki na to pozwoli można zastosować kinkiety po obu stronach lustra, zachowując w ten sposób symetrię. Należy je wieszać mniej więcej na wysokości wzroku. Dobrze, by były to kinkiety z osłonami na żarówkę. Rozpraszają one światło oraz właściwie oświetlają twarz. oświetlenie (zobacz odkryj więcej) łazienkowe nad lustro musi przede wszystkim spełniać to zadanie.

łazienka

Autor: Zehnder
Źródło: Zehnder
Nie powinno się zamieszczać innej lampy na wprost lustra. Odbija ono bowiem światło, które będzie raziło po oczach i tworzyło niepotrzebne odblaski. Specjalne oświetlenie przy wannie lub prysznicu jest szczególnie istotną sprawą. Często się zdarza, iż ogólne światło nie dociera do różnych wnęk oraz zabudowy prysznica. Warto w takim przypadku zainstalować bardzo znane oświetlenie LED zamieszczane w fugach. Ledy nie tylko zużywają mało energii, stanowią przy tym ciekawy element ozdobny.

Oświetlenie w łazience przede wszystkim musi być funkcjonalne, ozdobne a także bezpieczne. Przepisy budowlane ściśle wytyczają granice stref w łazience i związane z nimi normy.

You may also like...