Jak wzmocnić pozycję swojej firmy wśród przyszłych klientów dzięki wybranym trikom marketingowym?

Każdy przedsiębiorca, któremu zależy na świetnej promocji własnej firmy, sięga po narzędzia marketingowe, które umożliwiają poszerzenie świadomości funkcjonowania marki na przykład w sieci, rozgłaszanie nieposzlakowanej opinii o własnej marce i holistyczne zadbanie o konsumenta – zarówno przyszłego, jak i obecnego. Bywa, że są to rozwiązania zakładające duże wydatki, ale czasami niewiele potrzeba żeby zaistnieć i wybić się.

Punkty promocyjne

Źródło: http://pl.freepik.com/
materiałów (zobacz inne wątki tutaj) stosowane przez ludzi z branży często wyzwalają wśród odbiorców komunikatu proste mechanizmy, których nie są oni w stanie kontrolować, ponieważ często nawet nie są ich świadomi. Możemy tu mówić na przykład o podświadomym przywiązaniu do marki czy o projektowaniu wyborów. Jak wiele można zrobić, żeby z klienta „jednorazowego” uczynić klienta stałego?

Okazuje się, że bardzo wiele. Co więcej, mniej energii poświęcimy na utrzymanie klienta, który już poznał markę, niż na działania związane z zyskaniem zaufania osoby, która klientem jeszcze nie jest, ale bardzo chcielibyśmy, aby była. Powtórzmy, bo to szalenie istotne – retencja, czyli utrzymanie klienta, to ruchy wielokrotnie tańsze i mniej energochłonne niż akwizycja – czyli zdobycie nowego klienta. Z pomocą przychodzi marketing relacji, który dostarcza takie rozwiązania, jak systemy lojalnościowe lub bezpośrednia komunikacja indywidualna z klientem. Wygląda na to, że wielu przedsiębiorców odrobiło zadanie domowe, ponieważ rozwiązanie, które doskonale działa, czyli systemy lojalnościowe, rozmnożyły się jak grzyby po deszczu, szczególnie w firmach usługowych czy handlowych. Kto z nas nie zbiera pieczątek w naszym ulubionym bistro czy salonie fryzjerskim? Kto nie szuka gorączkowo karty do nabicia punktów w perfumerii czy na stacji paliw? Czy nie wertowaliśmy ostatnio katalogów z propozycjami wymiany naszych punktów?

To właśnie rzeczone systemy lojalnościowe, które budują nasze przywiązanie do marki, kształtują nawyk chodzenia właśnie do tego konkretnego sklepu oraz wywołują poczucie, że za zakupy dostajemy coś więcej. Marketing relacji delikatnie zbliżył granicę między klientem a odległym producentem, ponieważ zaczął zadawać wiele pytań o preferencje konsumentów i zaczął podchodzić do klientów jak do najlepszych doradców, na opinii których będzie się opierał wypuszczając na rynek swoje nowe produkty lub ulepszając dotychczas istniejące.

Marketing relacji po prostu wziął pod uwagę doradczą i opiniotwórczą rolę klienta. Wyszedł mu naprzeciw i tym zyskał naprawdę dużo. Wzmocnieniem działań lojalnościowych okazała się komunikacja indywidualna, dzięki której wiele osób ma poczucie wyjątkowości. Personalizowane oferty dostarczane niemal do rąk własnych, drobne prezenty urodzinowe czy telefon z salonu po stu dniach używania nowego samochodu to nieprzypadkowe ruchy, ale doskonale zaplanowane zagrania.

You may also like...