Jaka będzie zasada działania dynamometru? Które fizyczne prawo to definiuje?

W jaki sposób odmierzyć siłę? Czy będzie to w ogóle możliwe? Takie pytanie może brzmieć abstrakcyjnie, ale oczywiście to jest możliwe, potrzeba tylko do tego właściwego urządzenia, jakie określamy jak siłomierz lub dynamometr.
Dynamometr to najbardziej znany sprzęt, aby zmierzyć działającą siłę.

Zasada jego funkcjonalności polega na prawie Hooke’a, a ono mówi, że odkształcenie przedmiotu sprężystego jest proporcjonalne do wartości działającej siły. Należy też mieć świadomość, iż takie pojęcie mówi nam, że współczynnik między naprężeniem wywołanym poprzez przyłożenie siły a odkształcenie nazywamy inaczej współczynnikiem sprężystości.
szafa

Autor: WAN SA
Źródło: WAN SA
niewielkie mieszkanie

Autor: Mikhail Golub
Źródło: http://www.flickr.com
sypialnia

Autor: Gordon Joly
Źródło: http://www.flickr.com
Trzeba tutaj przy okazji wyróżnić też odmienne urządzenie, którym jest niutonometr, który funkcjonuje zgodnie z systemem SI. Dobry dynamometr ma najistotniejszą część, którą będzie sprężyna. przedłuża się ta sprężyna przy użyciu wpływających na nią sił. Sprężyna to jednak nie wszystko, bo obok niej jest skala, określana w niutonach.

Jeśli pasjonuje Cię tego rodzaju zagadnienie, kliknij tu i zdobądź wiarygodne info . Dobrze jest poznać prezentowany tutaj temat bardziej szczegółowo!

Warto wiedzieć, że w typowych siłomierzach, które spotkamy w szkole sprężyna będzie wbudowana wewnątrz plastikowej, tranSPArentnej obudowy, podziałka zaś znajduje się na obudowie.

Dynamometry stosuje się w wielu dziedzinach życia. Szczególnie w technice jak pomiary sił oraz momentów, albo w antropometrii, czyli aby zmierzyć siłę mięśni dłoni – mój link. Używa się to również w gospodarstwie domowym a najbardziej znany przykład to sprężynowe wagi, oraz i w geodezji aby zmierzyć siłę naciągu taśm stalowych w trakcie odmierzania dystansu.

Niektórzy mylą określenie siłomierza z odmiennymi rzeczami, jak chociażby ze sprzętem do pomiaru wartości momentów obrotu silnika. Identyczna nazwa, ale rzecz zgoła inna.

You may also like...