Jakich słów prawdopodobnie nigdy nie mówi płeć żeńska, a jakich płeć męska?

Dziś dużo wspomina się o równouprawnieniu. Płeć żeńska podejmują się męskich zajęć, w pracy walczą o równe traktowanie z mężczyznami. Przedstawiciele płci męskiej powoli zaczynają zrywać z wizerunkiem macho, który nie może wziąć urlop tacierzyński, bo ma zarabiać na utrzymanie rodziny. Istnieją jednakże swego rodzaju kody i wyrazy, które są specyficzne dla konkretnej płci.

Wpisując w wyszukiwarkę internetową takie hasła, jak np. kompresory śrubowe, instalacje pneumatyczne i sprężarki powietrza, a później klikając grafikę znajdziemy masę zdjęć nieznanych dużej części osób maszyn. Jeśli zobaczymy całą galerię to za każdym razem ujrzymy jakieś zdjęcie zdjęcie na nagrobek przedstawiające pana, który dane urządzenie obsługuje. Nie wynika to tylko z uprzedzeń do kobiet. Są to fachowe nazwy, którymi kobiety się nie interesują.

sprężarka powietrza

Autor: Laineema
Źródło: http://www.flickr.com

Prawdopodobnie większość z nich oprócz tego, że nie zdaje sobie sprawy, jak obsługiwać takie maszyny lub jak one wyglądają, lecz przede wszystkim nigdy wcześniej nie słyszała takich określeń. Mało która pani jest w stanie wyjaśnić fachowo z czego zrobione są instalacje pneumatyczne. Identyczna sytuacja jest,kiedy zapyta się ją o działanie sprężarki powietrza. Sprężarki śrubowe kojarzą się kobietą co najwyżej ze śrubkami, z którymi to ich design nie ma nic wspólnego. To samo zauważalne jest u panów. Hasło zalotka nasuwa im obraz przedstawiający narzędzie do tortur. O kolorze kobaltowym z całą pewnością nigdy nie słyszeli, ale jeśli tylko zobaczą cokolwiek w takim odcieniu, zawsze powiedzą, że to niebieski. Zawsze torebki to po prostu torebki, a kopertówka to coś, co możesz kupić na poczcie.

Dla płaci męskiej także lakier to, prawdopodobnie roztwór, który pokrywa ich płot, a nie ozdoba do paznokci.

Nie czekaj – naciśnij ten link ogrodzenia magazynowe i raduj się stworzonymi tam świeżymi artykułami. Z pewnością pogłębią one Twoją wiedzę na ten temat.

Na pewno są wyjątki zarazem kobiet, jak i płci męskiej, które perfekcyjnie orientują się w słownictwie typowym dla drugiej płci. Są kobiety, które zajmują się zawodowo instalacją pneumatyczną, jak i mężczyźni będący makijażystami. Nie zmienia to jednak faktu, że istnieje pewien zasób słownictwa, który kojarzy się zawsze tylko z jedną płcią i, przy którym uznamy, że „płeć męska/płeć żeńska nie używa takich słów”. Więcej na

You may also like...