koła zębate producent

Koło zębate uformowane jest z wieńca zębatego, piasty i łącznika. Jest to detal mechanizmu, albo maszyny, która służy do przesyłania ruchu bez poślizgu za pomocą zębów rozstawionych na obrębach dwóch współdziałających kół. Zazębiające się ze sobą koła zębate sporządzają przekładnię zębatą. Koła zębate to składnik czynny przekładni zębatej, także składnik innych mechanizmów takich jak sprzęgło zębate, połączenia wielowpustowe, pompa zębata i wielu różnych.

koła zębate

Autor: Sarah Sammis
Źródło: http://www.flickr.com
W poniektórych kołach zębatych, w szczególności takich o niewielkiej liczbie zębów i małej średnicy, nie występuje łącznik, a wieniec zębaty dokonuje jednocześnie funkcję piasty.

Równie interesujący materiał znajdziesz pod tym hiperłączem (http://www.autopart.pl/slawa) – zobaczysz, że jest niezwykle atrakcyjny, zatem przeczytaj go.

Takiego rodzaju koło zębate nazywa się zębnikiem. Zębnik częstokroć nacięty jest bezpośrednio na wale i komponuje z nim łączną całość, bądź osadzony jest na nim za pomocą spojenia wciskowego. Koło zębate na wale osadzone jest za pomocą połączenia wpustowego, wielowpustowego, lub rzadziej połączenia klinowatego.Wieniec zębaty składa się z zębów i wieńca, z jakiego zęby wystają. Przestrzenie pomiędzy zębami określane są wrębami.Producent kół zębatych dzięki użyciu nowoczesnego parku mechanicznego, jest w stanie sporządzić koła zębate, także przekładnie wszelkiego rodzaju, rozmiaru i konfiguracji .Najistotniejszym elementem konstrukcyjnym koła zębatego jest ząb. Jest seria współczynników określających geometrię zęba kół zębatych. Jednym z wielu jest na przykład wielkość zęba koła zębatego. Koła zębate zdołają posiadać zęby proste, śrubowe i ukośne, są także koła zębate, jakie są stożkowe i dodatkowo zdołają posiadać w takim przypadku zęby proste, bądź pochyłe. Koła zębate mimo swojej nazwy nie muszą mieć jedynie konturu okręgu. Bywają też koła zębate owalne, czy też w układzie serca, jakie znajdują zastosowanie w przekładniach o zmiennym przełożeniu. Mają obszerne stosowanie w przemyśle maszynowym do przekazywania napędu . Dobrze sprawdzają się w napędach, kiedy szybkość przesuwu. także długość robocza są znaczne.Przestrzeń kół zębatych oddziałuje na ich ergonomiczność i wytrzymałość w dużo większym stopniu niż w wypadku większości części mechanicznych.

You may also like...