Komponowanie muzyki, jako składnika gier i seriali

Człowiek od wieków komponował muzykę. Miała ona ogromne znaczenie już w czasach starożytnych. Współcześnie do dyspozycji mamy dużo instrumentów oraz ciekawych rozwiązań, dzięki którym muzyka jest dostępna dla każdego i dzięki temu stała się ważnym elementem ludzkiego życia. Jednakże słucha się jej nie tylko na imprezach lub w zaciszu domowego ogniska.

Wzbogaca ona również filmy, które pojawiają się na współczesnym rynku, maksymalizując ich atrakcyjność. Na przykład, poruszające sceny nie byłyby takimi wyciskaczami łez, gdyby nie odpowiednio dopasowany podkład muzyczny. Identyczne zadanie pełnią utwory muzyczne gdy chodzi o różnego rodzaju gry. Jak w takim razie pozyskiwana jest muzyka do gier oraz filmów?

Przede wszystkim na nowoczesnym rynku istnieje bank muzyki, a więc platforma, na której udostępnione są wszelkiego rodzaju utwory. Należy wykupić odpowiednią licencję, by uzyskać do nich dostęp. W bankach stosowana jest zazwyczaj licencja royalty music, free music, jako muzyka do filmów.

Muzyka do gier

Autor: Piotr Drabik
Źródło: http://www.flickr.com

Dzięki jej pojedynczemu kupieniu, korzystać można z określonych utworów, zarówno w celach prywatnych, jak i komercyjnych. Podkład może być używany kilka razy, w zależności od potrzeb kupującego. Takie banki są faktycznie ciekawym rozwiązaniem, gdyż znacząco minimalizują koszty tworzonej muzyki. Nie trzeba bowiem wynajmować profesjonalistów. Przykładem tego rodzaju banku jest Music Stock. Banki funkcjonują obecnie najczęściej w internecie. Decydując się na skorzystanie z ich oferty ma się gwarancję, że kupuje się legalne utwory.

Rzecz jasna, w grach oraz filmach, które operują faktycznie dużym budżetem, muzyka jest specjalnie komponowana, a często staje się prawdziwym hitem. Twórcy świetnie zdają sobie sprawę z tego, że prawidłowo dopasowany podkład gra na ludzkich emocjach – może nimi zarządzać, a w efekcie także wywoływać konkretne wrażenie w czasie oglądania filmu czy grania w grę. Przykładem muzycznych hitów może być na przykład soundtrack serii, która stała się kinowym przebojem, czyli „Piratów z Karaibów” lub filmu „Wielki Gatsby”. Autor:

Komponowanie takiej muzyki jest ogromnym wyzwaniem i najczęściej zabiera sporo czasu, w związku z tym w przypadku skromniejszych funduszy, korzystanie z banków muzyki może się okazać świetną alternatywą.

You may also like...