Na co zwrócić uwagę, projektując łazienkę?

Łazienka to wyjątkowe pomieszczenie w domu. Prawidłowo urządzona nie tylko umożliwia w wygodny sposób zadbać o urodę, lecz również staje się miejscem wieczornego relaksu. Tak, jak każde inne pomieszczenie w domu, wymaga ona urządzenia w jakimś wybranym stylu, to wnętrze musi być urządzone funkcjonalnie i ładnie.

wanna

Autor: Global Panorama
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie rynek dostarcza bardzo rozległe oraz urozmaicone wyposażenie łazienek. Sposób montażu, użytkowania, kształt oraz aspekt wizualny poszczególnych sprzętów łazienkowych to trudny wybór, nim zatem wyruszymy na zakupy, trzeba zadecydować, w jakim stylu chcemy mieć urządzoną łazienkę. Nie wszystkie meble i sprzęty będą dobrze wyglądać w każdym pomieszczeniu, na przykład umywalki prostokątne pasują najlepiej do łazienek nowoczesnych, okrągłe lepiej będą wyglądać w tradycyjnych wnętrzach – .

Podobnie jest z wannami. Wanny do zabudowy to rozwiązanie klasyczne, w awangardowych łazienkach w stylu glamour, lub w łazienkach stylizowanych na wnętrza retro o wiele lepszym wyborem będą wanny wolnostojące. Również wybór materiałów, z jakich została wykonana armatura łazienkowa, ma znaczny wpływ na końcowy efekt wizualny oraz, oczywiście, na aspekt praktyczny. Najczęściej stosowane, a przy tym najtańsze, umywalki, wykonane są z ceramiki. Jeśli szukamy czegoś bardziej niebanalnego, znajdziemy także umywalki granitowe, szklane, lub drewniane.

Urządzając łazienkę nie można kierować się wyłącznie aspektem wizualnym. To ważne, aby łazienka była miejscem, prezentującym się schludnie, ale równie ważne jest, żeby była wnętrzem funkcjonalnym, wygodnym w użytkowaniu oraz prawidłowo zagospodarowanym. Wanny wolnostojące, szczególnie te o wymyślnych kształtach i ze zdobionymi nóżkami, prezentują się przepięknie, ale nie sprawdzą się w małych pomieszczeniach.

Również umywalki prostokątne wymagają raczej większej powierzchni, bowiem w małej łazience nietrudno będzie uderzyć się o róg umywalki – nieduża łazienka potrzebuje elementów wyposażenia o gładkich, zaokrąglonych brzegach, zgrabnych, niedużych. Jeżeli posiadamy małą łazienkę, decydujmy się też na rozwiązania kompaktowe: od wolnowiszącej umywalki zdecydowanie lepszym pomysłem będzie umywalka z dopasowaną szafką pod umywalkę.

You may also like...