Wielkanoc to dla chrześcijan największe i najradośniejsze święto w roku. Obchodzone jest dla przypomnienia męki pańskiej i zmartwychwstania Chrystusa w trzecim dniu. Termin tych świąt nie jest stały, wypada zawsze w trzecią niedzielę po pierwszej pełni księżyca. Od czasu tej pełni zależnych jest dużo innych chrześcijańskich świat ruchomych.

W naszej tradycji Wielkanoc to czas radości oraz pogody ducha jaka jest obecna przy zmartwychwstaniu . Symbolem takiego nowego życia są bez wątpienia jajka. Tak, jak nikt nie nie może sobie wyobrazić bożego narodzenia bez karpia, tak i w Wielkanoc (zobacz) śniadanie nie może obyć się bez jajek. Jak co roku przystroimy stół rzeżuchą, na jakiej położymy pisanki wielkanocne i cukrowego baranka – .

Polacy maja pochodzącą sprzed wieków tradycję przedświątecznego wyrabiania ozdób . O ile na zaprzedaną wigilię wszystkie świecidełka na choinkę mamy możliwość kupić w sklepie, to pisanki ręcznie robione są nadal w cenie. Najsławniejsze z nich wyrabia się na północy naszego kraju – kurpiowskie pisanki i wydmuszki są słynne w całej Polsce. Dokładność i brak pośpiechu potrzebne do precyzyjnego pomalowania takiej pisanki są cechę rzadko spotykaną wśród dzisiejszych Polaków zamieszkujących wielkie miasta.
Poza wydmuszkami, innym, równie sławnym produktem z tamtych stron są bibułkowe kwiaty i bukiety wykorzystywane do dekowania świątecznych palm wielkanocnych, które każdy z nas na pewno podziwiał w telewizji. Jeszcze innym motywem są świąteczne baranki robione z masła – obejrzy na stronie.