Nie tak dawno obchodziliśmy Boże Narodzenie , a już od dziś gospodynie domowe myślą o świętach wielkiej nocy.

Dopiero co obchodziliśmy Boże Narodzenie , a już dziś bardziej zapobiegliwe gospodynie domowe myślą o następnych wielkich świętach, a mianowicie o Wielkanocy.

Wielkanoc to dla chrześcijan największe i najradośniejsze święto w roku. Obchodzone jest dla przypomnienia męki pańskiej i zmartwychwstania Chrystusa w trzecim dniu. Termin tych świąt nie jest stały, wypada zawsze w trzecią niedzielę po pierwszej pełni księżyca. Od czasu tej pełni zależnych jest dużo innych chrześcijańskich świat ruchomych.

pisanki z wzorami

Autor: Antony Stanley
Źródło: http://www.flickr.com
W tym roku święta wielkiej nocy nadejdą bardzo wcześnie, bo już w końcówce marca. Nie trzeba się więc dziwić, że wiele pań domu już zaprząta sobie głowy szykowaniem się do Wielkanocy. W końcu zgodnie z tradycją, na święta powinna zjechać się całą rodzina.

W naszej tradycji Wielkanoc to czas radości oraz pogody ducha jaka jest obecna przy zmartwychwstaniu .

Jeśli stworzony tutaj tekst wciągnął Cię i masz ochotę na więcej, to z pewnością spodoba Ci się link do witryny hotel butikowy, gdzie wyszukasz więcej treści.

Symbolem takiego nowego życia są bez wątpienia jajka.
Tak, jak nikt nie nie może sobie wyobrazić bożego narodzenia bez karpia, tak i w Wielkanoc śniadanie nie może obyć się bez jajek. Jak co roku przystroimy stół rzeżuchą, na jakiej położymy pisanki wielkanocne i cukrowego baranka – .

wielkanocne pisanki

Autor: Preciosa Ornela
Źródło: http://www.flickr.com

Polacy maja pochodzącą sprzed wieków tradycję przedświątecznego wyrabiania ozdób . O ile na zaprzedaną wigilię wszystkie świecidełka na choinkę mamy możliwość kupić w sklepie, to pisanki ręcznie robione są nadal w cenie.
Najsławniejsze z nich wyrabia się na północy naszego kraju – kurpiowskie pisanki i wydmuszki są słynne w całej Polsce. Dokładność i brak pośpiechu potrzebne do precyzyjnego pomalowania takiej pisanki są cechę rzadko spotykaną wśród dzisiejszych Polaków zamieszkujących wielkie miasta.

Poza wydmuszkami, innym, równie sławnym produktem z tamtych stron są bibułkowe kwiaty i bukiety wykorzystywane do dekowania świątecznych palm wielkanocnych, które każdy z nas na pewno podziwiał w telewizji. Jeszcze innym motywem są świąteczne baranki robione z masła – obejrzy na stronie.

Dlatego, moim zdaniem, tym mocniej musimy doceniać sztukę i tradycję pochodzącą z rodzimego folkloru, jako, że reprezentuje ona trochę zapomniany, a wciąż wartościowy styl życia.

You may also like...