O czym musimy pamiętać wyruszając w góry?

W górach warunki pogodowe mogą przekształcać się z minuty na minutę i to diametralnie. Wyruszając na wycieczkę podczas ładnej aury, pełnej słońca i błękitnego nieba, nie mamy gwarancji, iż wracając aura będzie taka sama.

Bardzo prawdopodobne, iż może nas zaskoczyć burza z intensywnym deszczem oraz porywistym wiatrem.Tutaj czas na bardzo znaczącą uwagę: jeśli wychodzimy w góry w miejscu naszego zameldowania zostawmy informację o naszej planowanej trasie a także o przybliżonej godzinie powrotu. Oczywiście nim to zrobimy musimy zaznajomić się z mapą a także informatorami turystycznymi, by podać odpowiednią marszrutę. Lepiej nie sugerować się ścieżkami w Google Maps i podobnych serwisach, najdokładniejsze informacje zawsze znajdą się w aktualnej mapce turystycznej rejonu. Na niej mamy do tego informacje o schroniskach turystycznych na trasie naszej wyprawy, bądź też szałasów czy leśniczówek, w jakich możemy się schronić w przypadku nagłego załamania pogody.

W następnej kolejności należy się spakować jak też odpowiednio przyodziać. Podstawą jest praktyczne obuwie, oczywiście najlepiej zakupić buty celowo określone na górskie wycieczki które oferuje praktycznie każdy sklep turystyczny, jednak mogą także być zwyczajne, trwałe adidasy. Warto wziąć ze sobą czapkę z daszkiem, żeby ochronić się przed udarem słonecznym, do tego, pomimo iż teraz mamy lato nie zaszkodzi włożyć szal, zapasowe skarpetki, koszulę, płaszcz przeciwdeszczowy. Nie zapomnijmy o apteczce, latarce, zapalniczce (zapałki mogą zamoknąć), i o telefonie komórkowym z w pełni naładowaną baterią oraz spisanymi numerami alarmowymi do GOPR.
Rzecz jasna trzeba pomyśleć o prowiancie oraz napitkach. Ich ilość zależy od rozciągłości, rodzaju trasy oraz tego, z kim wychodzimy na wymarsz. Standardowo zabierzmy ze sobą sandwicze oraz sztućce turystyczne. Możemy dorzucić batoniki energetyczne jak też koniecznie wodę. Naturalnie najlepiej jest tak ułożyć marszrutę, byśmy w połowie drogi mieli możliwość dopełnić zapasy.

Nie czekaj! Jeśli przypadł Ci do gustu nasz wpis, to czytaj również lampa do salonu nowoczesna następne wiadomości na ten temat. Przygotowaliśmy je dla Ciebie z chęcią.

Dla zainteresowanych: ciekawostka.

sztućce turystyczne

Autor: Bitterroot
Źródło: http://www.flickr.com
Teraz czas na najistotniejszą regułę eskapad górskich. Otóż w góry wychodzimy rankiem, bo aura, jeśli ma się zepsuć, zrobi to najprawdopodobniej po południu.

Kierujmy także uwagę na typ naszej marszruty, tak, ażeby rodzaj szlaku turystycznego był odpowiednio dostosowany tak do naszej kondycji, jak też doświadczeń w górach. Perfekcyjna trasa musi brać w rachubę formę, wiek, okoliczności atmosferyczne oraz wzmiankowane doświadczenie w wędrówkach górskich. Pełna oferta: więcej.

You may also like...