Oczekiwania a realność. Jak nie dać się zwariować?

Najważniejsze chwile w życiu rządzą się własnymi prawami. Nie należy mieć o to pretensji, że takie są i tak wyglądają. A jeśli sobie wyobrażaliśmy je w inny sposób, a jest jak jest, to co co nam pozostaje? Najzwyczajniej w świecie, zaakceptować. Od czasu do czasu zdarza nam się zastanawiać, jak to będzie, kiedy on mi się oświadczy, jak to będzie kiedy udam się w podróż na koniec świata, jak poczuje się, gdy zrealizuje swoje najskrytsze marzenie. Co wtedy myślimy? Najczęściej to niezadowolenie, iż nie było tak jak w naszych wyobrażeniach, niektórzy zaś chwalą, że było lepiej niż przewidywały.

przed ślubem

Autor: Naijamayor
Źródło: http://www.flickr.com
Weźmy na przykład takie wydarzenie, jak wesele. Dla większości ludzi to najważniejszy dzień w ich życiu, spełnienie czegoś, o czym dawno marzyli, niecodzienne poczucie, iż oto spotkało się kogoś, o kim się marzyło i tak dalej. Pewnie tak jest, zresztą w ten sposób być powinno, bo skoro decydujemy się na ślub kościelny i wesele, to chcemy być z sobą do końca. Duża liczba spraw rozwodowych mówi nam niestety coś innego. Miało być cudownie, wyszło niespecjalnie dobrze. rzeczywistość okazała się betonem, na którym złamaliśmy nos i rozbiliśmy głowę. Dlaczego ma to miejsce?

tort urodzinowy

Autor: NatalieMaynor
Źródło: http://www.flickr.com
Nie wnikając w czynniki psychologiczne , konotacje rodzinne i różnego rodzaju mechanizmy, należy powtórzyć, to co zostało powiedziane na wstępie. Nasza wizja w kontakcie z realnym światem w dużej liczbie przypadków będzie niedoskonałą kopią. Tort urodzinowy czy tort weselny nie będzie tak idealny, jak go sobie wyobrażaliśmy (chyba że zamówisz za pośrednictwem tej witryny – torty na zamówienie Wrocław), goście nie będą nas tak podziwiali, jak – nasz serwis www – się tego spodziewaliśmy, moja suknia nie jest tak piękna, jak początkowo myślałam… Tego typu sytuacje można wyliczać w nieskończoność. Co wtedy zrobić?

Nie posiadajmy wyolbrzymionych oczekiwań odbiegających od realiów. Rzecz jasna, wszyscy o czymś marzymy. Chcemy aby moment, na który się czeka był najwspanialszy, najbardziej udany i niezapomniany. Nie ma w tym nic złego. Wiedzmy jednak o tym, iż zbliżające się wydarzenie zależne jest nie tylko od nas samych, ale również od dużej ilości dodatkowych nieprzewidzianych czynników na które nie mamy już wpływu. Nie spinajmy się, zostawmy trochę miejsca dla nieoczekiwanych zdarzeń. Gdy okażą się jednak czymś pozytywnym będziemy przyjemnie zaskoczeni. Kiedy zdarzą się te niezbyt przyjemne spojrzymy na nie z dystansem.

You may also like...