Odbywać podróż niczym mieszkańcy Polski

Mawia się, iż Polaka zobaczysz w każdym zakątku świata? Coś w tej teorii jest, ponieważ gdziekolwiek się nie pojedzie, tam zawsze usłyszysz polski język. Z jakich przesłanek się to bierze? Czy nasi rodacy tak lubią jeździć, czy popędza ich do przodu jakaś nieznana siła? Jest parę przyczyn, dlaczego nasi rodacy tak lubią wyjeżdżać? Pierwszym i najistotniejszym jest nawet nie chęć, a potrzeba – za chlebem. Jest to jednakowoż temat bardziej zawiły i skomplikowany, o czym w dalszej części tekstu.

Lecący samolot

Autor: Joe Kunzler
Źródło: http://www.flickr.com

Wiadomo, że powód jest finansowy, przecież trzeba za coś żyć, a w Polsce nie dość, że zarabia się dość umiarkowanie, to jeszcze ciężko się dorobić. Z jeszcze innej perspektywy, trudno bez kontaktów coś osiągnąć. W krajach zachodnich też istnieją kontakty i zatrudnienie po znajomości, jednak jakoś tam ludzie sobie lepiej życie układają. Wydaje się, iż główną takiego stanu przyczyną są godne zarobki nawet dla pracownika na niskim szczeblu. Przy tym wszystkim, można otrzymywać mało, a jednocześnie stać nas na wiele rzeczy.

Jednocześnie, istnieje też odmienna przyczyna migracji Polaków. W Polsce jest trochę – jak to nazywają niektórzy – „zbyt duszno”, i na pewno nie chodzi tu o warunki klimatyczne, lecz, zgadza się, o klimat, ale ten wokół spraw politycznych, kwestii światopoglądowych, kościoła. Weźmy przykład: zapłodnienie in vitro czy pary homoseksualne.

Autobus wycieczkowy

Autor: grassrootsgroundswell
Źródło: http://www.flickr.com

W krajach zachodnich nie ma wokół tych pojęć tak dużo zamieszania, bo tam każdy jest uważany bardziej jako partner do rozmowy, a nie worek worek mikołaja do bicia czy opluwania. Z jakich przesłanek to wynika? Z kultury i historii, lecz nie o tym w tym momencie mowa, bo ten temat jest dość obszerny. Ważniejsze jest złapanie pewnego sensu w tych migracjach na Wyspy, nie zawsze chodzi tylko o kasę, lecz również o styl życia. Jasną sprawą jest, że w każdym, nawet najbardziej cywilizowanym kraju, znajdą się źli, niewdzięczni ludzie, jednakowoż powszechny klimat jest na pewno bardziej korzystny niż u nas.

Dzięki temu, iż Polacy tak chętnie migrują, firmy transportowe mają pełne ręce roboty. Najbardziej pokaźna liczba kursów odbywa się na Wyspy, Holandii i Niemiec, ale transport istnieje też do Francji i Szwajcarii. Dopóki dostęp do zachodnich rynków pracy będzie tak otwarty, jak jest aktualnie, nie wydaje się, aby ta wyjazdowa tendencja się zmieniła. Zahaczając znów o naszą trudną historię, musieliśmy uciekać ze swojego kraju lub żyć pod okupacją. Jesteśmy więc przyzwyczajeni do trudnych warunków.

You may also like...