Podstawowe informacje na temat rodzajów i odmian szkła, stosowanego w codziennym życiu.

Szkło jest jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych w budownictwie i przemyśle. Jego historia sięga tysięcy lat, bo już dawne ludy korzystały z roztopionego po wpływem wulkanów czy piorunów piasku. Przez wiele lat doskonalono metody jego wytwarzania, żeby dojść do tego, co mamy w dniu dzisiejszym, to znaczy setek jego gatunków i odmian.

Najczęściej spotykanym rodzajem szkła jest tradycyjne szkło okienne. Jak można wywnioskować po tym jak się nazywa najczęściej stosowane jest w oknach, cechuje się doskonałą przezroczystością, ale niestety jest mało odporne na uszkodzenia mechaniczne.

W przemyśle budowlanym te cechy w zupełności wystarczają, ale w innych zastosowaniach będą niekiedy potrzebne nieco inne parametry. Następnym niezwykle istotnym odbiorcą szkła jest przemysł – http://afg.poznan.pl/ – motoryzacyjny. W każdym samochodzie jest przynajmniej parę okien, a we wszystkich będą szyby o odpowiedniej budowie. Szyby samochodowe są klejone, mają w sobie cienką i wytrzymałą warstwę przezroczystej foli, która zabezpiecza przed niebezpiecznymi pęknięciami przy wypadkach.

szklany stolik

Coraz popularniejszym rodzajem szkła jest również szkło hartowane we Wrocławiu. Wykonuje się go specjalną techniką, która polega na rozgrzaniu do odpowiedniej temperatury i szybkim ochłodzeniu.

Żeby znaleźć podobne informacje na omawiane zagadnienie spójrz na link (https://www.strojemikolaja.pl/), a przeczytasz w tamtym miejscu bardzo ciekawe wiadomości, które zostaną Ci w głowie.

Przez zmianę wewnętrznej struktury szkła jest ono mocne i wytrzymałe na różnego rodzaju uszkodzenia. Z tego typu szkła coraz częściej wykonuje się najróżniejsze podłogi, balustrady i inne elementy wymagające znacznie większej odporności i wytrzymałości.

Całkiem sporo zastosowań ma następny gatunek, to znaczy szkło antyrefleksyjne (więcej szczegółów na ten temat). Jego produkcja polega na naniesieniu na powierzchnię tafli szklanej specjalnej powłoki, która odbijać będzie słońce. Szkło zaliczane jest do materiałów niezbyt bezpiecznych przy pracy, zwłaszcza w standardowej postaci. Podczas pracy w warsztatach szklarskich muszą być zachowane szczególne środki bezpieczeństwa, a oprócz tego używane odpowiednie narzędzia. Obowiązkowym wyposażeniem są wytrzymałe, skórzane rękawiczki, przydatne są też różnego rodzaju akcesoria takie jak na przykład przyssawki do szkła.

You may also like...