Prawa autorskie w Internecie – co należałoby wiedzieć o ich przestrzeganiu i naruszaniu

W dzisiejszych czasach prawa autorskie w internecie są tematem niezwykle często poruszanym, szczególnie, że zwykle to właśnie w Necie dochodzi do łamania praw autorskich. Częstokroć zdarza się tak, że wykonujemy to nieplanowo, niemniej łamanie praw autorskich może nieść za sobą poważne konsekwencje, bowiem autor danego dzieła – czy to książki, filmu, zdjęcia czy płyty – w momencie złamania jego praw autorskich ma rozporządzenie do egzekwowania odpowiedzialności karnej i cywilnej.

Z pewnością więc warto dowiedzieć się czym są prawa autorskie osobiste JWP oraz jakim sposobem korzystać z Sieci, żeby ich nie łamać.

Zgodnie z ustawą autorskie prawa osobiste dotyczą każdego śladu pewnej działalności twórczej o charakterze osobistym. Mogą to być nagrania muzyczne, książki oraz teksty wydawane w Necie, nagrania filmowe i tak dalej. Wszelkie te ślady działalności twórczej mechanicznie są otoczone prawami autorskimi i podlegają ochronie prawnej.

Dziś w wielu przypadkach ściągamy z Netu przeróżne pliki muzyczne, filmy i tak dalej. Jeżeli korzystamy z nich wyłącznie w celach własnych, nie kopiujemy ich, nie wyprzedajemy, nie modyfikujemy ich formy i nie rozprzestrzeniamy ich dalej to nie naruszamy praw autorskich.

Jeżeli masz chęć uzyskać więcej informacji na prezentowany temat, to odnajdziesz je na pewno po przejściu do źródła (http://www.miejscakonferencyjne.pl/sale-konferencyjne/olsztyn.html) – tam są one niezwykle interesujące.

Jest to tak zwany legalny zakres użytku indywidualnego, jaki nie narusza praw autorskich i nie jest przestępstwem. Niemniej bezsprzecznie w tych sprawach należy zatrzymać sporą ostrożność, bo naruszenie prawa autorskie to faktycznie delikatna granica, jaką czasem łatwo można przeoczyć. Polecamy

Przestępstwem a jednocześnie naruszeniem praw autorskich jest udostępnianie danych plików czy też obrazów, do których nie mamy prawa. Taka sytuacja może się skończyć wysoką grzywną. Warto być ostrożnym, bo nawet zamieszczając czyjąś fotografię na swym blogu bez pozwolenia tej osoby, nie mówiąc już o braku podanego autora jest już naruszeniem czyichś praw autorskich i może wywołać wysoką grzywnę pieniężną a nawet skończyć się wejściem na drogę sądową.
Autor

You may also like...