
Jeżeli masz ochotę poznać temat, to zachęcamy Cię do przeczytania opisu, który znajduje się pod tym linkiem. Tam zawsze jest bieżąca wiadomość (bestcar-chorzow.pl/).
Materiał, z jakiego wyprodukowana jest sprężyna implikuje jeden z najbardziej istotnych czynników – twardość. Sprężyny o dużej twardości wykorzystywane są np. w amortyzatorach rozmaitych układów, miękkie z kolei w wymienionych wcześniej łóżkach czy długopisach. Występują także tzw. sprężyny progresywne, które stosuje się w roli amortyzatorów w pojazdach. Ich twardość jest zmienna zależnie od warunków, w jakich pracują.
Proces produkcyjnyCałość procesu wytwarzania rozpoczyna się od dobrania odpowiednich parametrów

sprężyny – rozmiaru oraz grubości drutu, wytrzymałości sprężyny. Później właściwie ukształtowane druty aluminiowe z dobrze dobranego tworzywa o odpowiedniej sprężystości docina się do wcześniej wybranej długości. Tak przystosowane fragmenty pręta umieszcza się w maszynie, która formuje sprężynę podczas konkretnego procesu. W tym momencie można wybrać właściwości sprężyny, zależnie od warunków w których jest produkowana. Innego rodzaju sprężyny produkuje się odmiennie – sprężyny stosowane w zegarkach są przykładowo produkowane są ze zwiniętego cienkiego metalowego paska. Ich proces produkcyjny jest jednak dużo bardziej precyzyjny, niż w sytuacji standardowych sprężyn.
Produkcja sprężyn stanowi część branży hutniczej, jest to jedna z najprostszych metod wyrabiania pełnowartościowego elementu metalowego. Zapotrzebowanie na te elementy jest cały czas duże, te elementy stosuje się w bardzo wielu dziedzinach produkcji przemysłowej. Przetrwały one próbę czasu i nic nie wskazuje na to, żeby w ciągu nadchodzących paru dziesięcioleci miały odejść do lamusa. Cech sprężyny nie można zastąpić w inny sposób, próbowano je wyprzeć z układów amortyzujących wykorzystując zamiast nich układy hydrauliczne. Tego rodzaju układy mają jednak wiele wad, a ich produkcja i konserwacja jest dużo droższa od produkcji sprężyn.