Produkcja sprężyn

Sprężyny przybierają najróżniejsze kształty i wielkości, ich zastosowanie jest przeróżne – widuje się je zarówno w materacach, autach czy zegarkach. Żeby sprężyna spełniała swoją funkcję, koniecznych jest kilka elementów, najistotniejsze z nich to: tworzywo z którego jest wyprodukowana, oraz jej forma.

Fabryka przemysłowa

Autor: Henrik Mayor
Źródło: http://www.flickr.com
Klasyczna sprężyna przypomina spiralnie zwinięty stalowy drut. Im grubszy drut, tym większe wymiary może mieć efekt końcowy.

Jeżeli masz ochotę poznać temat, to zachęcamy Cię do przeczytania opisu, który znajduje się pod tym linkiem. Tam zawsze jest bieżąca wiadomość (bestcar-chorzow.pl/).

Materiał, z jakiego wyprodukowana jest sprężyna implikuje jeden z najbardziej istotnych czynników – twardość. Sprężyny o dużej twardości wykorzystywane są np. w amortyzatorach rozmaitych układów, miękkie z kolei w wymienionych wcześniej łóżkach czy długopisach. Występują także tzw. sprężyny progresywne, które stosuje się w roli amortyzatorów w pojazdach. Ich twardość jest zmienna zależnie od warunków, w jakich pracują.

Proces produkcyjnyCałość procesu wytwarzania rozpoczyna się od dobrania odpowiednich parametrów

Rurociągi w fabryce

Autor: Henrik Mayor
Źródło: http://www.flickr.com

sprężyny – rozmiaru oraz grubości drutu, wytrzymałości sprężyny. Później właściwie ukształtowane druty aluminiowe z dobrze dobranego tworzywa o odpowiedniej sprężystości docina się do wcześniej wybranej długości. Tak przystosowane fragmenty pręta umieszcza się w maszynie, która formuje sprężynę podczas konkretnego procesu. W tym momencie można wybrać właściwości sprężyny, zależnie od warunków w których jest produkowana. Innego rodzaju sprężyny produkuje się odmiennie – sprężyny stosowane w zegarkach są przykładowo produkowane są ze zwiniętego cienkiego metalowego paska. Ich proces produkcyjny jest jednak dużo bardziej precyzyjny, niż w sytuacji standardowych sprężyn.

Sprężyny są bardzo powszechne
Produkcja sprężyn stanowi część branży hutniczej, jest to jedna z najprostszych metod wyrabiania pełnowartościowego elementu metalowego. Zapotrzebowanie na te elementy jest cały czas duże, te elementy stosuje się w bardzo wielu dziedzinach produkcji przemysłowej. Przetrwały one próbę czasu i nic nie wskazuje na to, żeby w ciągu nadchodzących paru dziesięcioleci miały odejść do lamusa. Cech sprężyny nie można zastąpić w inny sposób, próbowano je wyprzeć z układów amortyzujących wykorzystując zamiast nich układy hydrauliczne. Tego rodzaju układy mają jednak wiele wad, a ich produkcja i konserwacja jest dużo droższa od produkcji sprężyn.

You may also like...