Programy lojalnościowe – czy warto?

Już od dłuższego czasu głośno jest o różnego typu programach lojalnościowych czy motywacyjnych. Firmy bardzo często stosują tego rodzaju działania, bo ułatwiają utrzymywanie pozytywnych stosunków z klientami. Programy lojalnościowe implementowane są często, bo to proste i efektywne działanie.

Praca, biznesmen

Autor: www.s-lab.pl
Źródło: www.s-lab.pl

Premiowanie zakupów punktami, czy też możliwość dostania wysokiego rabatu lub prezentu po dokonaniu zakupów za daną kwotę w wytyczonym okresie – nie generuje to zbyt wysokich kosztów, a wyniki są zazwyczaj bardzo pozytywne.

Programy lojalnościowe, które proponowane są nam na co dzień zwrócone są prosto do kupującego. To różnego rodzaju kolekcjonowanie punktów, ale również loterie, konkursy w punktach sprzedaży, konkursy smsowe itp. Często bierzemy w nich udział, bo nie oczekuje się od nas ogromnego zaangażowania, ani dużych nakładów finansowych, a wygrać można dosyć sporo.

Dla kogo programy motywacyjne?

Programy motywacyjne to w pewnym sensie typ programów lojalnościowych, ale nie skierowana bezpośrednio do klienta. Wiele przedsiębiorstw zauważyło, że programy lojalnościowe można przełożyć, w pewien sposób „do wewnątrz”, zaangażować w nie pracowników, dystrybutorów czy kontrahentów firmy.

praca

Autor: KIANO
Źródło: KIANO

Takie działania zyskały własną nazwę – właśnie „programy motywacyjne”. Najczęściej działania te pozwalają na otrzymanie dodatkowej gratyfikacji za zrealizowanie określonych celów sprzedażowych. Często wybiera się do tego systemy ułatwiające przyznawanie punktów za realizację celów na indywidualnych kontach zatrudnionych. Po zdobyciu określonej ich ilości można pobrać dodatkowe wynagrodzenie – w formie gotówki, kuponów lub innej. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób zaplanowano to w programie.

Warto sprawdzić różne programy lojalnościowe i programy motywacyjne. Jeżeli będą dobrze zaprojektowane i zrealizowane umożliwią lepsze wyniki finansowe, ale nie tylko. Najistotniejsze, co można osiągnąć dzięki tego typu programom to przywiązanie klientów czy pracowników do marki. A to jest dla firmy najistotniejsze.

Źródło: Profill.com.pl

You may also like...