Robisz pierwszy raz Wigilię? Zapoznaj się z naszymi podpowiedziami dotyczącymi najsmaczniejszych potraw wigilijnych, a w dodatku z opisem istotnych tradycji

Chyba niewiele jest w Polsce ludzi nieobchodzących świąt Bożego Narodzenia. Chociaż nie da się zaprzeczyć, że są to obchody typowo chrześcijańskie, jednakże sporo osób niewierzących również obchodzi te święta – Boże Narodzenie współcześnie bardziej stało się oznaką rodzinnego czasu i spotkania z krewnymi niż chrześcijańskiego święta. Niezależnie od motywacji, w Twoim domu zdecydowanie także obchodzi się święta Bożego Narodzenia, a jeżeli tak, wówczas na pewno zastanawiasz się, co można przyrządzić na tradycyjną kolację wigilijną.

Muffinki świąteczne, Boże Narodzenie

Autor: www.ma-me.pl
Źródło: abcslubu.pl
Nie da się zaprzeczyć, że tradycje wigilijne (dowiedz się więcej na tematy tradycji wigilijnych: ) dotyczące jedzenia są bardzo duże. Warto zacząć szczególnie od tego, że na stole powinno się znajdować aż dwanaście różnorakich potraw – taka ilość wzięła się stąd, że Jezus miał właśnie dwunastu apostołów. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ta tradycja bez wątpienia była ściśle przestrzegana, jednakże współcześnie się od niej odchodzi – właściwie nie ma nikogo, kto potrafiłby zjeść naraz aż dwanaście różnych potraw. Dlatego na typowym wigilijnym stole znajduje się ich przeciętnie około pięciu.

Drugą niezwykle istotną tradycją jest fakt, iż wszystkie dania nie powinny zawierać mięsa. Wprawdzie obecnie nawet oficjalne stanowisko Kościoła Katolickiego jest takie, iż w czasie Wigilii można zjadać także pokarmy mięsne, jednak z takiego przywileju korzysta właściwie niewiele ludzi. Taka zmiana w Kościele dokonała się zaledwie parę lat temu, a przecież w tę jedną noc w roku można powstrzymać się od spożywania mięsa – chociażby właśnie po to, aby zaznaczyć uroczysty charakter takiej kolacji

.

Jeżeli interesują Cię inne tradycje wigilijne, na pewno powinieneś również pamiętać o dodatkowym nakryciu dla niespodziewanego gościa. Tradycja zostawiania dodatkowego nakrycia na stole również ma znaczenie symboliczne, które wywodzi się z Biblii.

W dodatku na stole wigilijnym powinno znaleźć się sianko, które symbolizuje sianko, na którym urodził się Jezus. W wielu domach to właśnie na tym sianie, które leży na środku stołu, umieszczane są potrawy na Wigilie . Tradycją bowiem jest także to, że wszelkie potrawy podawane są w jednym naczyniu, z którego każdy nakłada porcję dla siebie. Polecamy takie rozwiązanie, bo jedzenie z tak określanej jednej miski niewątpliwie sprzyja zacieśnianiu więzi rodzinnych.

Zaaferowały Cię wiadomości zaprezentowane w tym miejscu? Jeżeli tak, to kliknij tu oraz odkryj stronę (https://ororistorante.pl/), która też Cię się spodoba.

br>
Jeżeli uważasz, że informacje umieszczone w niniejszym artykule są warte Twojej uwagi, kliknij tu – ten unikalny serwis (http://www.sentiell.pl/) również Cię zaciekawi!

Jeśli chcesz, aby nadchodząca Wigilia była niesamowita, wtedy powinieneś zastosować się do opisanych przez nas wskazówek.

You may also like...