Sen – o co warto koniecznie się zatroszczyć, by odpoczynek nocny był faktycznie jak najbardziej efektywny?

Sen jest kategorycznie jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Pozwala organizmowi się zregenerować. Warto w związku z tym zatroszczyć się o to, aby odpoczynek nocny był rzeczywiście jak najbardziej skuteczny.

Pościel

Autor: BEDS
Źródło: BEDS
Przede wszystkim, przed snem należy przewietrzyć sypialnie, nawet jeśli na dworze jest zimno. To absolutnie konieczność. Wietrzenie nie musi trwać długo, w tym czasie można wyjść do innego pomieszczenia, jeśli nie lubi się zimna. Na dodatek, sypialni nie można przegrzewać. Stosowna temperatura, która jest zalecana podczas snu oscyluje w granicach 20 stopni Celsjusza. Należy zadbać również o prawidłowe wyposażenie łóżka. Doskonale sprawdza się wysokiej jakości pościel flanelowa tekstylia, która gwarantuje wygodę oraz jest łagodna dla skóry. Warto zainwestować również w specjalne narzuty młodzieżowe (-). Dlaczego? Osłaniają one pościel na łóżku przez zabrudzeniem, w ten sposób na dłużej zachowuje ona świeżość.

Przydatne są też narzuty dla dzieci . Kołdra z kolei powinna zostać dopasowana do pory roku. Kołdry przeznaczone do wykorzystania w miesiącach letnich są lżejsze od kołder zimowych. Kolacja powinna zostać spożyta najpóźniej na dwie lub trzy godziny przez snem. Ma to nie tylko doskonały wpływ na figurę, jako że w czasie snu metabolizm zwalnia tempo pracy, ale też pozytywnie oddziałuje na układ trawienny. Rozsądne jest również unikanie picia kawy czy napojów energetycznych. Pomocnym rozwiązaniem jest w dodatku zrezygnowanie z oglądania telewizji, korzystania z komórek czy tabletów bezpośrednio przed snem. Dużo lepszą alternatywą jest czytanie książek. Doskonale, jeśli sypialnia zostanie szczelnie zabezpieczona przed promieniowaniem słonecznym.

narzuta dziecięca

Autor: Kids Town
Źródło: Kids Town
Pragnąc utrzymanie prawidłowy rytm dobowy, dobrze jest postarać się każdego dnia kłaść oraz wstawać o tej samej godzinie, bez względu na obowiązki. Organizm dzięki temu będzie przyzwyczajony do pewnych rytuałów, co zapewni łatwiejsze zasypianie i brak problemów z rannym wstawaniem. Oczywiście, koniecznie trzeba dać ciału czas na przyzwyczajenie się do nowych pór snu. Bardzo ważny jest też optymalny czas snu. Najczęściej mówi się, że powinno się spać 8 – 9 godzin na dobę, a w czasie dnia warto zrobić sobie najwyżej pół godzinną drzemkę, która oddziałuje na efektywność pracy.

Jeżeli chciałbyś zgłębić omawiane zagadnienie także pod innym kątem i szukasz analogicznych informacji, to więcej znajdziesz tutaj.

Zobacz też

You may also like...