Słodkości czyli coś, co uwielbiają wszystkie dzieci

Ciężko wyszukać kogoś, kto nie lubi słodkości – niemalże każda osoba ma jakieś swoje ukochane czekoladki, batoniki, landrynki oraz wiele innych. Szczególnie dzieci uwielbiają słodycze; po części wynika to z tego, że najmłodsi mają znacznie więcej kubków smakowych odpowiedzialnych za odbieranie słodkiego smaku. Jednak można odnieść wrażenie, iż również spora ilość dorosłych tak ma. Zawierające cukier przysmaki są przez Polaków chętnie kupowane na podwieczorek lub także na przekąskę przez obiadem.

saletra potasowa

Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
W Polsce, podobnie, jak w różnych krajach europejskich, funkcjonują tacy sami producenci jeżeli chodzi o słodycze – sprawdź te propozycje -. Z tego powodu generalnie regały w naszych sklepach mają praktycznie tę samą zawartość. Każdy z nas za, czy to z reklam w TV czy regałów w sklepach takie marki, jak Ferrero – wytwórcę na przykład kremu Nutella czy także niezwykle cenionego Rafaello, Haribo – który najbardziej słynie z wytwarzania owocowych żelowych miśków czy też markę Prince Polo, która oferuje pyszne wafelki oblane czekoladą w wielu rodzajach a także smakach – Ferrero. To jedynie wybrane przykłady marek, jakie na pewno zna każda osoba, która z przyjemnością robi sobie pyszną przerwę z ulubionym batonikiem. Przywołany tutaj konsensus, że praktycznie wszędzie da się kupić nasze ukochane słodycze ma zarówno dobre, jak i złe strony: z jednej produkty Ferrero, misie owocowe Haribo albo wafelki Prince Polo są wszędzie dostępne, z drugiej – zapominamy o naszych regionalnych przysmakach.

Pomimo że w tak cenionych przez wszystkich słodkościach znaleźć można sporo niezdrowych dodatków, można mieć absolutną pewność, iż nigdy nie znajdzie się w nich bardzo trującego związku, jakim jest saletra potasowa. Co to jest? To znany od wielu lat związek chemiczny, jaki na bogate zastosowanie zwłaszcza w branży paliwowej, wytwarzaniu mięsa, a także rolnictwie. Saletra potasowa to dokładnie azotyn potasu – saletra to tylko nazwa zwyczajowa. Substancja ta to bardzo silny utleniacz, z tego powodu stosuje się go w działaniach wiążących się z tworzeniem czarnego prochu. W przemyśle mięsnym funkcjonuje on jako konserwant, a zmieszany z cukrem pudrem jest podstawowym składnikiem paliwa w samodzielnie wykonywanych materiałach pirotechnicznych – ważny link.

You may also like...