Smaczki oświetlenia pomieszczeń

Prawidłowo oświetlone mieszkanie to gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia mieszkańców. Ważna jest nie jedynie funkcjonalność, ale również całościowy efekt, uzyskany dzięki rozmaitym rodzajom lamp.

O tym, jak ważną rolę w naszym życiu pełni światło, każdy wie.

Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jakie przesłanie ma dla nas prawidłowe oświetlenie mieszkanka. Tym bardziej, iż jako obywatele „ciemnej strefy” geograficznej dużą część roku spędzamy w świetle żarówek. Od światła zależy zatem nie tylko nasz humor, ale również zdolność do pracy i efektywnego odpoczynku.

Przy wyborze rodzaju lamp powinniśmy wziąć pod uwagę preferencje jak też tryb życia mieszkańców.

Ekscytuje Cię ten niebanalny artykuł? Jeśli tak, ponadto zajrzyj koniecznie na tekst, który jest umieszczony tu – on również da Ci do myślenia.

Jedni lepiej się czują we wnętrzach bardzo jasnych, pozostali preferują półmrok oraz delikatne światło lampki.

Innego oświetlenia wymagają osoby spędzające całe godziny przy biurku, a innego odpoczywający co wieczór na kanapie.

lampaka biurkowa idealna do pracy w nocy

Autor: Sebastian Włoszek
Źródło: http://www.flickr.com

W pierwszym wypadku konieczna jest lampa biurkowa, w drugim wystarczy lampka nocna. Pamiętajmy także o tym, iż światło jest czynnikiem dekoracyjnym. Pomaga konstruować powierzchnię, wydobywa walory pomieszczenia, ożywia barwy, a nawet może czasem wizualnie powiększyć mieszkanie! Czytaj też .

W domu powinna panować zgodność pomiędzy wariantami oświetlenia.

W każdym pomieszczeniu musi być parę źródeł światła. Obowiązkowe jest na pewno oświetlenie ogólne (dzięki niemu możemy na przykład sprzątać po zmierzchu). Nie wystarczy jednak wyłącznie górna lampa! Salon na przykład należy wyposażyć również w dodatkowe punkty światła. Pamiętajmy, iż bardzo wyraźne, sztuczne światło aktywizuje do pracy a także koncentracji. Z kolei przyciemnione sprzyja relaksowi. Oprócz tego, im więcej źródeł światła, tym lepiej, większa jest wówczas możliwość kształtowania powierzchni.

I jeszcze jedna porada – jeśli jest taka możliwość (przykładowo w trakcie wymiany instalacji ), warto zaprojektować jeden główny włącznik przy drzwiach zewnętrznych. W takim przypadku, wychodząc z domu jednym pstryknięciem zgasi się światło we wszystkich pomieszczeniach. Wystukując w internecie wyrażenie: lampy biurkowe lub lampki nocne dla dzieci znajdziemy wiele ofert sklepów wirtualnych .

You may also like...