Sposoby łączenia blach

Jednym z najbardziej popularnych sposobów łączenia blach jest nitowanie. To nierozłączne scalenie elementów przy pomocy trzpieni walcowych, szczególnie często wykorzystywane między innymi w konstrukcjach architektonicznych, ponieważ nity doskonale tłumią drgania.

tox 2

Nitowanie nie jest jednak doskonałą metodą łączenia blach i coraz częściej zastępowane jest przez inne systemy. Niemal całkowicie wyeliminowano ten sposób łączenia blach w produkcji wszelkiego rodzaju zbiorników oraz instalacji hydraulicznych, ze względu na bak możliwości zachowania 100% szczelności. Kolejny problem to konieczność wiercenia bądź tłoczenia otworów w łączonych materiałach. Taki proces narusza jednolitą strukturę elementu i jeśli materiał dodatkowo pokryty jest powłoką ochronną (np. antykorozyjną), przyczynia się do zwiększenia uszkodzeń, a tym samym zmniejszenia wytrzymałości samego łączenia oraz scalanych elementów.

Kolejną metodą łączenia blach jest spawanie. Polega na miejscowym stopieniu i zestaleniu materiałów poprzez poddanie ich wysokiej temperaturze. Niestety, takie traktowanie znacząco osłabia wytrzymałość łączonych elementów.

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, to odwiedź www sklep papierniczy szczecin a tam oczekują na Ciebie informacje warte uwagi. Zobacz je – będziesz niezwykle zadowolony.

Głównie za sprawą temperatury, która zmienia oryginalne właściwości metalu.

Kolejnym słabym punktem tego procesu jest spoina, zrobiona z innego tworzywa niż spawany metal, co również ma wpływ na parametry i cechy całego elementu. Poza tym połączenie spawane wymaga dodatkowej obróbki – na powierzchni spoiny mogą wydzielać się drobne cząstki tzw. żużlu, który jest niebezpiecznie ostry. Jest to więc proces skomplikowany i czasochłonny, a, niestety, nie do końca przewidywalny w skutkach. jest też przetłaczanie, który stanowi koleiny sposób łączenia.

TOX PRESSOTECHNIK jest liderem w produkcji napędów siłowych i pras oraz systemów łączenia stali. To firma z ponad 30-letnim doświadczeniem, o globalnym zasięgu – w dniu dzisiejszym jest obecna w 37 krajach. Jest kompetentnym partnerem między innymi w zakresie innowacyjnych technologii łączenia blach. W swojej ofercie ma również serwonapędy, siłowniki hydrauliczne oraz prasy ręczne i prasy mechaniczne. Szeroka gama produktów pozwala na tworzenie maszyn specjalnych i precyzyjne dostosowanie ich do specyfiki danej linii montażowej czy produkcyjnej.

You may also like...