Świadome kupowanie

Przywykliśmy się już do istnienia w naszym środowisku barwnych opakowań kartonowych, jednak ekolodzy twierdzą, że nie są one przyjazne dla natury. Na razie jednak wygrywa wygoda papieru wielowarstwowego. Producenci żywności cenią sobie ten typ zapakowań ze względu na jego niewielki ciężar jak też możliwości nadrukowania praktycznie dowolnej informacji, co zapewnia ogromne możliwości. Jeżeli do tego dodamy jeszcze fakt iż produkcja opakowań posiada charakter masowy, a zatem i informacja na nich nadrukowana dojdzie do wielu nabywców – przy współczesnej sporej konkurencji jest to zaleta nie do odrzucenia.

opakowanie

Autor: Bryan Ochalla
Źródło: http://www.flickr.com
Również konsumenci są z takich opakowań zadowoleni ze względu na ich nieduży ciężar. Kształt opakowań również ma znaczenie. Możemy w handlu zakupić dajmy na to produkty mleczne w kartonikach o dowolnych kształtach. Nawet mocny w innych gałęziach ekologiczny trend wydaje się być tutaj słabszym. Produkcja opakowań wydaje się rządzić własnymi prawami (być może wyjątkiem jest tutaj segment reklamówek). Tymczasem starczyłoby choć w pewnej części zapakowań wrócić do dawnych, sprawdzonych rozwiązań jak przykładowo używanie flaszek szklanych (produkcja opakowań). Co prawda produkcja opakowań ze szkła nastręcza niemało nakładów energii oraz może zatruwać środowisko – huta nie jest najczystszą ekologicznie – równoważy to jednak fakt iż najogromniejszym walorem tychże zapakowań będzie możność używania ich parokrotnie, a więc w ostateczności nastąpi redukcja wytwarzanych śmieci. Poza tym są one w 100 procentach wykorzystane do wyprodukowania następnych (kiedy już ulegną zniszczeniu) co jest w pełni ekologiczne.
Dlaczego zatem o wiele więcej jest na rynku mało ekologicznych zapakowań? Z jakiejś strony jest to wina ekonomii – produkcja opakowań szklanych zdaje się być kosztowniejsza od ich kartonowych konkurentów. Z drugiej strony nie widać oznak wyraźnego nacisku ze strony konsumentów na zmianę wariantu opakowań. Być może jednak coś się zmieni, gdyż świadomość ekologiczna wśród naszych obywateli ciągle wzrasta, tak więc z biegiem czasu być może nacisk klientów na produkcję opakowań w wyższym stopniu ekologicznych wzrośnie. Na razie zostaje nam na tyle na ile jest to realne być „eko” i wybierać artykuły ekologicznie zapakowane.
Źródło: http://www.roboplast.com.pl/

You may also like...