Święta Bożego Narodzenia i łączące się z nimi tradycje

Boże Narodzenie dużej liczbie osób kojarzy się z kupowaniem i przyjmowaniem upominków i z innymi miłymi tradycjami. Dla większej części osób okres świąt jest bardzo miły i wyczekiwany. Niezależnie od wyznania w większości regionów świata jest to okres, który spędza się w otoczeniu krewnych i przyjaciół. Związany jest on również z relaksem, gdyż święta to czas wolny od pracy.

Wigilia

Autor: Los Angeles County Arboretum
Źródło: http://www.flickr.com
Zwyczaje bożonarodzeniowe są różne między innymi w zależności od terenu, na jakim się mieszka. W ostatnich latach święta uległy silnej komercjalizacji, przez co utraciły odrobinę swój tradycyjny charakter. Istnieje jednak kilka zwyczajów, które na terenie Polski ciągle są praktykowane niezależnie od rozszerzającej się mody z Zachodu. Należy do nich na przykład wspólne śpiewanie kolęd, jak również wybieranie się na pasterkę.

Wysyłanie pocztówek i składanie życzeń

Życzenia bożonarodzeniowe jeszcze niedawno zwykle składało się za pomocą pocztówek – czytaj więcej. Kartki tego rodzaju są bogato zdobione i utrzymane w tematyce wiążącej się ze świętami. W pewnym okresie pojawiły się nawet kartki z pozytywką, które po otworzeniu grały melodię kolędy. Na chwilę obecną tradycja wysyłania pocztówek niestety zanika na rzecz zdawkowych życzeń rozsyłanych sms-ami lub za pośrednictwem sieci. W Polsce jednak nadal kultywowana jest tradycja składania sobie życzeń w czasie dzielenia się opłatkiem podczas wigilii. Ma się wówczas okazję, by powiedzieć parę dobrych słów chociażby dawno niewidzianym członkom rodziny. Bywa również, że podczas wigilii pokłóceni ludzi dochodzą do porozumienia.
Boże Narodzenie

Autor: Dekoria.pl
Źródło: Dekoria.pl

Święty Mikołaj mikołaj do domu i upominki gwiazdkowe

Dużej liczbie osób, zwłaszcza dzieciom, w skojarzeniu ze świętami na myśl przychodzą wyłącznie prezenty choinkowe. Zwyczaj ten również jest zakorzeniony w polskiej tradycji. Podarunki dawane sobie na święta nie zawsze muszą być niezwykle kosztowne, wielu ludzi na przykład bardzo ceni sobie te zrobione samodzielnie. W większości rodzin najwięcej podarunków otrzymują najmłodsi, którzy to także na gwiazdkę oczekują najbardziej niecierpliwie. Nawet, jeżeli prezenty są tylko symboliczne, za każdym razem cieszą obdarowywane osoby.

You may also like...