Szanujmy sztukę ludową i jej tradycje

Dekoracja stołu na Wielkanoc

Autor: Dekoria.pl
Źródło: Dekoria.pl

Nie tak dawno obchodziliśmy święta bożego narodzenia , a już dziś niektóre gospodynie domowe myślą o następnych wielkich świętach, a mianowicie o Wielkanocy.

Święta Wielkiej Nocy to dla chrześcijan największe i najważniejsze święto w ciągu roku. Wspominane jest dla przypomnienia męki pańskiej i zmartwychwstania Jezusa w trzecim dniu. Czas Wielkanocy jest ruchomy, odbywają się one zawsze w trzecią niedzielę po początkowej pełni księżyca. Od terminu tej pełni zależnych jest wiele innych katolickich świat ruchomych.

W roku 2013 Wielkanoc nadejdzie bardzo wcześnie, bo już trzydziestego pierwszego marca. Nie ma w tym nic dziwnego, że większość pań domu już teraz zaprząta sobie głowy szykowaniem się do świat. W końcu zgodnie z tradycją, na święta powinna zjechać się całą rodzina.

W naszej tradycji Wielkanoc to czas radości oraz pogody ducha jaka jest obecna przy zmartwychwstaniu. Symbolem takiego odnowionego istnienia jest na pewno jajko.

Jeżeli masz zamiar dowiedzieć się więcej, doczytaj tutaj informacje umieszczone na następnej podstronie – tam czekają na Ciebie dodatkowe artykuły.

Tak, jak nikt nie wyobraża sobie wigilii bez karpia, tak i w Wielkanoc śniadanie nie powinno obyć się bez jajek. Zgodnie z tradycją przystroimy stół rzeżuchą, na której ułożymy pisanki wielkanocne i baranka z cukru.

Polacy kultywują wywodząca się sprzed wieków tradycję przedświątecznego wykonywania ozdób . O ile na komercyjną wigilię wszystkie świecidełka choinkowe możemy nabyć w markecie, to pisanki ręcznie robione są nadal w cenie.

Dekoracje świąteczne na Wielkanoc, kolekcja Morning Dewdrops

Autor: home&you
Źródło: home&you

Najsławniejsze z nich wykonuje się na północy naszego kraju – kurpiowskie pisanki i wydmuszki są sławne na całym świecie. Precyzja i brak pośpiechu potrzebne do precyzyjnego wymalowania takiej pisanki są cechę nieczęsto spotykaną wśród dzisiejszych ludzi zamieszkujących duże miasta.

Oprócz pisanek, innym, nie mniej sławnym produktem z północnych stron są bibułkowe kwiaty i bukiety używane do dekowania odświętnych palm wielkanocnych, jakie każdy z nas na pewno podziwiał w internecie.

W związku z tym, moim zdaniem, tym mocniej musimy wspierać kulturę i tradycję pochodzącą z rodzimego folkloru, gdyż prezentuje ona nieco zapomniany, a być może wartościowy styl życia. Wielkanoc (wybierz się nad morze w czasie wielkanocy)

You may also like...