Szanujmy sztukę ludową i jej tradycje

Dekoracja stołu na Wielkanoc

Autor: Dekoria.pl
Źródło: Dekoria.pl

Nie tak dawno obchodziliśmy święta bożego narodzenia , a już dziś niektóre gospodynie domowe myślą o następnych wielkich świętach, a mianowicie o Wielkanocy.

Święta Wielkiej Nocy to dla chrześcijan największe i najważniejsze święto w ciągu roku. Wspominane jest dla przypomnienia męki pańskiej i zmartwychwstania Jezusa w trzecim dniu. Czas Wielkanocy jest ruchomy, odbywają się one zawsze w trzecią niedzielę po początkowej pełni księżyca. Od terminu tej pełni zależnych jest wiele innych katolickich świat ruchomych.

W roku 2013 Wielkanoc nadejdzie bardzo wcześnie, bo już trzydziestego pierwszego marca. Nie ma w tym nic dziwnego, że większość pań domu już teraz zaprząta sobie głowy szykowaniem się do świat. W końcu zgodnie z tradycją, na święta powinna zjechać się całą rodzina.

W naszej tradycji Wielkanoc to czas radości oraz pogody ducha jaka jest obecna przy zmartwychwstaniu.

Jeżeli poszukujesz uzupełniających materiałów na przedstawiany temat, to kliknij tu – ta oryginalna treść (http://www.morganinteriordesign.pl/dekoracja-wnetrz/) publikuje podobne treści!

Symbolem takiego odnowionego istnienia jest na pewno jajko. Tak, jak nikt nie wyobraża sobie wigilii bez karpia, tak i w Wielkanoc śniadanie nie powinno obyć się bez jajek. Zgodnie z tradycją przystroimy stół rzeżuchą, na której ułożymy pisanki wielkanocne i baranka z cukru.

Polacy kultywują wywodząca się sprzed wieków tradycję przedświątecznego wykonywania ozdób . O ile na komercyjną wigilię wszystkie świecidełka choinkowe możemy nabyć w markecie, to pisanki ręcznie robione są nadal w cenie.

Dekoracje świąteczne na Wielkanoc, kolekcja Morning Dewdrops

Autor: home&you
Źródło: home&you

Najsławniejsze z nich wykonuje się na północy naszego kraju – kurpiowskie pisanki i wydmuszki są sławne na całym świecie. Precyzja i brak pośpiechu potrzebne do precyzyjnego wymalowania takiej pisanki są cechę nieczęsto spotykaną wśród dzisiejszych ludzi zamieszkujących duże miasta.

Oprócz pisanek, innym, nie mniej sławnym produktem z północnych stron są bibułkowe kwiaty i bukiety używane do dekowania odświętnych palm wielkanocnych, jakie każdy z nas na pewno podziwiał w internecie.

W związku z tym, moim zdaniem, tym mocniej musimy wspierać kulturę i tradycję pochodzącą z rodzimego folkloru, gdyż prezentuje ona nieco zapomniany, a być może wartościowy styl życia.

You may also like...