Trudny zabieg, ale z dobrym rokowaniem na przyszłość. Nadwyrężone więzadło krzyżowe można leczyć

Porozrywanie więzadeł krzyżowych stawu kolanowego – przedniego lub tylnego – to problem największych i niezwykle istotnych więzadeł, które umieszczone są w kolanie. To bez wątpienia pewnie dzięki nim kolano ma szansę znosić ogromne obciążenia, dlatego ich nadwyrężenie prowadzi do znaczącej dysfunkcji kolana. Jakie są przyczyny i symptomy porozrywania więzadeł krzyżowych? Na czym będzie polegało leczenie?

Złamana noga

Autor: Tyler Karaszewski
Źródło: http://www.flickr.com
W kolanie znajduje się aż jedenaście więzadeł, które swoją obecnością stabilizują staw kolanowy i umożliwiają jego konkretne działanie, ale te dwa będzie odgrywać bardzo ważną rolę w tym procesie. Najczęściej dochodzi do zerwania więzadła krzyżowego usytuowanego z przodu. Więzadło to składa się z dwóch pęczków włókien. Kiedy noga jest prosta ułożone są równolegle do siebie (więcej informacji). Gdy ją zginamy – pęczki krzyżują się, tworząc rodzaj rygla, który uniemożliwia przemieszczanie się kości udowej względem piszczelowej.

Uzupełniające treści na opracowany w naszym tekście są Ci niezbędne? Bez stresu. Kliknij w poniższy link i wszystkie inne wątki tu (https://lomza.centrumdemed.pl/ceny/) znajdziesz. Zapraszamy!

Dzięki temu noga jest wyregulowana.

Więzadło krzyżowe z przodu to nie tylko świetny stabilizator. Jest również narządem tzw. czucia głębokiego. Z jego pomocą wiemy, w jakiej sytuacji jest noga i panujemy nad nią. Uszkodzenie to jest znaczną kontuzją i leczenie z reguły polega na rekonstrukcji więzadła krzyżowego. Obecnie ortopedzi doczekali się wspaniałej techniki odtwarzania więzadła, która gwarantuje fizjologiczny efekt. Jest to tzw. rekonstruowanie dwupęczkowa, dzięki czemu możliwa jest rekonstrukcja więzadła krzyżowego.

Lekarz ortopeda

Autor: Life Mental Health
Źródło: http://www.flickr.com
Zniszczone więzadło krzyżowe przednie potrzebuje leczenia za pomocą operacji. Zabieg musi poprzedzić precyzyjna diagnoza z zastosowaniem rezonansu magnetycznego i USG. Chirurg traumatolog musi określać miejsce i stopień uszkodzenia oraz obecność lub nie kolejnych urazów. Czasem wymagane jest zrobienie diagnostycznej artroskopii, a wiec wprowadzenie do stawu kolanowego narzędzia z układem optycznym, dzięki któremu lekarz ma szansę obejrzeć wnętrze stawu. Podczas takiej artroskopii likwiduje się elementy zerwanego więzadła. Najczęściej jednak robi się to w czasie jednego artroskopowego zabiegu rekonstrukcji więzadeł. Najlepiej zrobi to ekspert jak ortopeda Jan Paradowski.

You may also like...