odzież gastronomiczna
Istnieje ogrom fachów gdzie potrzebne jest utrzymanie nieposzlakowanej czystości w miejscu pracy w praktyce non stop.

Ubrania ochronne w wielu zawodach

Istnieje wiele fachów gdzie wymagane jest utrzymanie nieposzlakowanej czystości w miejscu pracy właściwie non stop.

odzież gastronomiczna
Autor: Blomdahl Medical
Źródło: Blomdahl Medical
Do takich fachów przynależy stanowczo pielęgniarstwo. Mimo że nie realizuje się, będąc pilęgniarką ciężkich operacji przy których ”otwierane” jest ciało badanego, ale wszystko do kompetencji pielęgniarki należy pobieranie krwi, z tego powodu zmuszone są one ubierać specyficzną odzież – link tu… – dla pielęgniarek. Fartuchy pielęgniarskie wykonywane są w głównej mierze z mieszanki tworzyw sztucznych oraz naturalnej bawełny, o drobnej siateczce, żeby materiał wytrzymał przez lata. Ponieważ wszyscy pracownicy służby zdrowia narażeni są na incydentalne ukłucie się brudną igłą oraz na bezpośredni kontakt z zakażoną krwią, ubrania wykonywane są z grubego materiału, który ciężko przebić. Drugim fachem jest kucharz, ale nie jakikolwiek tylko z poważnej gastronomii. Szefowie kuchni, kucharze w ogromnych gastronomiach o globalnej renomie dbają o porządek na stanowisku, które piastują. Może wydawać się, iż profesja kucharza wiąże się z tłustymi plamami, czy też z kawałkami jedzenia przyklejonymi do fartucha, jednak takowa sytuacja nie może mieć miejsca w poważnej gastronomii, gdyż byłaby ona natychmiastowo zamknięta. Odzież (w serwisie) gastronomiczna jest wytwarzana z takiej samej mieszanki tworzyw sztucznych i bawełny naturalnej co odzież dla pielęgniarek. Największym respektem cieszą się koszule kucharskie, dlatego że świadczą one o uzyskaniu najwyższego stopnia kucharskiego.

Mistrzowie kuchni na ogół, by odróżnić się od pozostałych kucharzy noszą z dumą czarną koszulę, to takowy czarny pas w kuchnii.
Pozostało poza tymi dwoma fachami mnóstwo innych, jak chociażby pracownik laboratorium chemicznego, ale nie są one zbyt popularne. Pielęgniarka i kucharz cieszą się największym poważaniem.