Mieszkasz w bloku? Masz prawo do rozliczania ciepła

Według obecnych przepisów w budynkach, które są dogrzewane z sieci elektrociepłowniczej lub z wewnętrznej kotłowni, muszą być założone urządzenia monitorujące rozliczanie ciepła dla konkretnych lokali i obiektów. Dzięki temu każdy użytkownik ma okazję skontrolować ile ciepła zużył oraz dokonać z tego tytułu wymaganej opłaty. Taki model rozliczenia ciepła sprawdza się w licznych przypadkach, ponieważ nie każdy użytkownik lokalu wykazuje zapotrzebowanie na ogrzewanie lokalu w takim samym stopniu. To rozwiązanie doskonale sprawdza się chociażby w momencie, jeżeli często się wyjeżdża oraz nie chce się płacić za ogrzewanie pustego domu.
A jaki wodomierz zastosować?
Na rynku napotkać można naprawdę wiele urządzeń służących rozliczaniu wody i ciepła. Należy wspomnieć, że też w tej kwestii wciąż zachodzą znaczące zmiany, a wykorzystywane aparaty wciąż bywają doskonalone i gwarantują coraz większą wygodę dokonywania pomiarów. Jeżeli chodzi o wodomierze (zobacz) odczyt cyfrowy znajduje coraz szersze zastosowanie i powoli zastępuje tradycyjne, mechaniczne urządzenia. Mierniki cyfrowe wiążą się z dużą wygodą i precyzją pomiaru, przez co coraz więcej spółdzielni mieszkaniowych, jak także prywatnych użytkowników, waży się na ich zamontowanie.
Trzeba wspomnieć, że ciepłomierze i wodomierze muszą być legalizowane co pięć lat. W momencie, jeśli mija wspomniany termin, należy podjąć decyzję, czy legalizować dotychczas stosowany sprzęt, czy jednak zadecydować się na jego wymianę, np. na wodomierze pozwalające na odczyt cyfrowy. Zazwyczaj tradycyjne, tanie mierniki sprawdzają się źle. Trzeba pamiętać, że mierniki cyfrowe łączą się z sporą precyzją i eliminują ryzyko błędu podczas spisywania licznika, jaki mógłby popełnić człowiek. Liczniki cyfrowe odznaczają się świetnymi parametrami, dzięki czemu są trwałe oraz mają szansę posłużyć dłużej aniżeli pięć lat.