Wygodne i praktyczne, czyli dlaczego warto nosić skarpety z bambusa?

Są dość ekologiczne, miłe w dotyku i do tego mają walory zdrowotne. Skarpety z włókna bambusowego – bo o nich mowa – stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnie używanych skarpet, zazwyczaj bawełnianych.

Trzeba być uważnym przy zakupach – skarpety z bambusa, podobnie jak każdy inny materiał, są lepszego lub gorszego gatunku. Komplety za kilkanaście złotówek powinny pozostawiać wątpliwości, gdy tymczasem w najtańszych rodzajach przytrafiają się skarpety bambusowe… bez bambusa. Zapewne to efekt pomyłki, złej etykietki lub niewiedzy producenta, jednak wolimy kupowanie skarpet, które nie tylko kuszą wizualnie, ale są wskazane dla naszego zdrowia, czy na przykład na upały.

Obuwie sportowe

Autor: Daniel Oines
Źródło: http://www.flickr.com

Materiał z bambusa w założeniu ma sprawić by były to najlepsze na upał skarpety. Producent skarpet z tego materiału odnosi się w reklamach do tego, że bambus to mniejsza potliwość, czy oddychanie stopy. Rodzice, mający dzieci na etapie dorastania coraz częściej pytają o receptę na problem nagminnego pocenia się stóp ich pociech. Jak się okazuje wymiana „bawełnianych” na bambusowe wcale nie musi przynieść oczekiwanych skutków. Pot powodujący nieprzyjemną woń jest dla dojrzewających osób jednym z głównych powodów do zawstydzeń. Skarpety z bambusa zmniejszą poziom wstydu u nastolatków, zdecydowanie ułatwiają życie małym, szalejącym dzieciom i ich rodzicom. Lepsze rodzajowo skarpety zapobiegną wycieraniu się i pojawianiu się dziur na piętach.

Za skarpetkami bambusowymi stoi też naturalność. Selekcja afrykańskiej rośliny ma miejsce w tradycyjny sposób. Intensywnie rosnące łodygi rośliny zwyczajnie ścina się, bez żadnych wspomagaczy ani eksperymentów po ścince. Tymczasem rządząca w skarpetach bawełna (w skarpetach najczęściej nie stanowi 100 procent, ale jest jej ok. 90 z domieszką sztucznej tkaniny) jest wiele razy stymulowana chemicznie. Potrzeba do tego procesu nawozów sztucznych.

Bambus służy nie tylko produkowaniu skarpet. Z tej ekologicznie przetworzonej tkaniny robi się także pościele i pozostałe rodzaje bielizna: majtki, podpaski, a nawet prezerwatywy. To dzięki miękkim, elastycznym włóknom, dzięki którym bambus stanowi o przyjemnym kontakcie ze skórą człowieka. Należy mieć te względy na uwadze przy wahaniu się nad kupnem dowolnej bielizny do ciała lub poszewki do kołdry.
Czytaj dalej

You may also like...