Stopy
Stopy zdołają wiele powiedzieć o człowieku, jego zdrowiu, dolegliwościach i stylu życia. Jeśli są zaniedbane i odkształcone, nie tylko wyglądają nieestetycznie, lecz też bolą. Haluks, czyli paluch odkształcony to skrzywienie stawu palucha, która cechuje się jego bocznym skrzywieniem.

wykrzywienie palców u nóg

Stopy zdołają wiele powiedzieć o człowieku, jego zdrowiu, przypadłościach i stylu życia. Jeżeli są zaniedbane i zniekształcone, nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale także bolą. Haluks, czyli paluch koślawy to wykrzywienie stawu palca, która charakteryzuje się jego bocznym skrzywieniem.

Leczenie stóp
Autor: osseous
Źródło: http://www.flickr.com
Haluksy stają się chorobą cywilizacyjną i dotyczą coraz to szerszej ilości osób, zwłaszcza pań, chociaż dotykają też mężczyzn. W większej części wypadków wykrzywienie zachodzi na obu stopach. Leczenie >>> jak wygląda zabieg mezoterapii igłowej haluksów (przeczytaj więcej) jest zależne od poziomu zaawansowania schorzenia. W wstępnym stadium schorzenia wykonalne jest osłabianie dolegliwości poprzez stosowanie fizjoterapii, doboru stosownych wkładek i stosowanie obuwia z wyprofilowaną owalnie podeszwą buta.

Paluch koślawy (operacja) (więcej informacji) jest możliwość operować różnorodnymi procedurami. W ostatnich latach powstało wiele nowych podejść operacyjnych w zakresie chirurgii stopy, jakie pozwalają uniknąć unieruchomienia gipsowego. W leczeniu pooperacyjnym stosuje się specjalne obuwie, a spacerowanie zaczyna się już od pierwszej doby po operacji. W butach takich chorzy chodzą parę tygodni. W leczeniu pooperacyjnym wykorzystuje się ponadto fizykoterapię, ćwiczenia, masaże wirowe.

Przeprowadzone leczenie – polecana strona – haluksów operacyjne (więcej może zapobiec dalszemu wzmaganiu się odkształceń. Ma to wyjątkowe znaczenie u młodych chorych, jacy nie zdają sobie sprawy z przyszłych uciążliwości. Zastosowanie odpowiedniego leczenia operacyjnego zezwala nie tylko uratować przed dalszym postępem choroby, ale zapobiega również rozwojowi pozostałych zmian w obszarze stopy.

Chora stopa
Autor: Salvequick
Źródło: Salvequick
Leczenie haluksów zachowawcze wskazane jest w formach miernie zaawansowanych, czy też jak leczenie operacyjne jest zbyt wielkim obciążeniem dla pacjenta. W owych sytuacjach wykorzystuje się podkładki, jakie podnoszą przednie sklepienie stopy. Przy sporych dolegliwościach bólowych poleca się zakładany ochraniacz z mikrogumy w kształcie ósemki. Warto także przeprowadzać ćwiczenia polegające na podeszwowym zaginaniu palców.

Choroba ta jest dziedziczna i ma charakter progresywny. By zapobiegać skrzywieniom, należy nosić wygodne i odpowiedniego formatu buty.