Z jakiego powodu obsługa klienta jest taka istotna.

Jeszcze 30 lat wstecz, w okresie innego ustroju, w naszym kraju, pojęcie rzetelnej obsługi klienta było dla wszystkich z nas niezwykle obce. Polacy nabywali towary w miejscach, gdzie można było je dostać, a sklepowy był swoistym panem na włościach. Brak realnej konkurencji że strony pozostałych sklepów, przysłowiowo rozbestwił ekspedientów i sprzedawców, którzy na swoich klientów patrzyli z góry, a nieszczęsny kupujący nie mógł zrobić nic, bo ostatecznie chciał dostać towar.

Wraz z upadkiem socjalizmu i udostępnieniem polskiego rynku zbytu dla europejskich przedsiębiorstw, w Polsce zaczęły się wykształcać wyższe standardy obsługi konsumenta. Zauroczeni brakiem ograniczeń i nowym systemem wartości obywatele Polski zaczęli w końcu wymagać od handlowców odpowiedniego poziomu kultury i obsługi.

Dziś już niewielu z nas pamięta te czasy, a jeszcze mniejsza ilość myśli o nich z utęsknieniem. Świat poszedł już do przodu, jakość obsługi klienta razem z nim. Spora ilość możliwości i postęp technologiczny (np. Internetu) umożliwiły nieskrepowana możliwość poruszania się między sklepami, zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Wyjazdu do sklepu nie musimy dziś planować, a jeśli nie chcemy ruszać się z domu, wystarczy, że wprowadzimy w dowolnej wyszukiwarce potrzebną nam frazę związaną z danym przedmiotem, np. „Czółenka Deichmann” i dostaniemy kompletny asortyment wybranego sklepu.

Podobnie sprawa ma się podczas zakupów w realnym świecie. Bo jeśli obsługa nie będzie na odpowiednim poziomie, lub asortyment będzie zbyt ubogi, po prostu zmienimy sklep Deichmann, wymieniony już wyżej, od zawsze wiódł prym w jakości obsługi klienta. Wyśrubowane zachodnie standardy niezwykle szybko przyjęły się w Polsce. Chciałbym w tym miejscu przytoczyć pewna historię.

Niedawno poszedłem do pasażu handlowego, z zamiarem zakupienia odpowiedniego sprzętu wędkarskiego. Moja dziewczyna namówiła mnie do wstąpienia „przy okazji” do sklepu z butami, żeby tylko „rzucić okiem” na najnowsze buty męskie Deichmann był w tej galerii najbliżej, wiec wstąpiliśmy tam, mogło by się wydawać, tylko na moment.

Czy chcesz głębiej przestudiować opisywany na tej stronie temat? Jeśli tak, bez obawy kliknij ten link, by zobaczyć więcej na tej stronie!

Od początku przywitały nas szeroko uśmiechnięte panie, które przez cała nasza wizytę służyły mi radą, także pod kątem wyglądu butów i stylu mojego ubierania. Bardzo sprawnie wybrały mi dobre buty, które oczywiście nabyłem i wyszedłem zadowolony ze sklepu.

You may also like...