Z jakiego powodu wełna stała się tak popularnym materiałem, bardzo często stosowanym w odzieżowym przemyśle.

Wełna większości z nas kojarzyć się będzie albo z eleganckimi garniturami i marynarkami, albo bardzo ciepłymi płaszczami, czapkami i szalikami. A tak naprawdę wełna stosowana jest w wielu innych przypadkach, nie tylko jako samodzielna tkanina, ale też jako domieszka do bawełny albo lnu. Jej duża popularność przede wszystkim wynika z cech, jakie posiada, a będzie ich posiadać ich naprawdę dużo.

Przede wszystkim wełna parzona doskonale zabezpiecza przed chłodem i rewelacyjnie zabezpiecza przed wilgocią – najlepsza oferta wełny parzonej). Dzięki temu nadaje się do noszenia nie tylko w okresie chłodów, ale też świetnie daje sobie radę w czasie upałów w lecie. Jak się okazuje w praktyce ubrania zrobione z tego materiału przez wielu ludzi uważane są za niezwykle komfortowe nawet jak są wyższe temperatury. Co istotne, wełna grzeje nawet wówczas, kiedy jest wilgotna. Wynika to z tego, że włókna wełniane absorbują sporo wilgoci, dzięki czemu nawet jak się zmoczą, to nie będzie się tego odczuwać noszących. Właściwość ta jest niezwykle przydatna w naszej strefie klimatycznej, gdy jesienią i zimą często występują opady.

dzianina wełniana

Autor: annieo76
Źródło: http://www.flickr.com/photos/nelanah/381421012/sizes/l/
dzianina wełniana

Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
Jedną z istotniejszych zalet, które posiada (szczegółyna ten temat: lamalama.pl/dzianiny.html)dzianina wełniana (Poszukujesz dzianin wełnianych? Sprawdź tutaj), jest bardzo duża sprężystość (sprawdź ofertę Przez to właśnie ubrania wykonane z takiego materiału praktycznie nie wymagają prasowania albo prasowanie to jest stosunkowo rzadkie. Tak samo jest z praniem. Ponieważ tkaniny wełniane są produkowane z naturalnych włókien, to ich budowa sprawia, że w pewien sposób będą one ulegać samooczyszczeniu. Przez to nie chłoną tak dużej ilości kurzu i zapachów, jak inne materiały, a co za tym idzie nie wymagają tak częstego prania. Wełna może być wytwarzana z wielu rodzajów zwierząt, najwięcej wytwarza się jej z owiec. W nieco mniejszych ilościach wykorzystywane są też inne gatunki zwierząt, na przykład wielbłądy czy niekiedy i króliki. Z nich wełny pozyskuje się znacznie mniej, ale za to cechuje się ona bardzo dobrymi parametrami i właściwościami.

Najbardziej znanym rodzajem ekskluzywnej wełny jest kaszmir. Ten typ wełny produkowany jest z sierści kóz które zamieszkują górskie tereny Chin i Mongolii, a wytwarza się ją w sposób ręczny w naprawdę niedużych ilościach.

You may also like...