Znaczące informacje dotyczące ścisłej archiwizacji dokumentacji księgowej

Prowadzenie firmy wiąże się z wieloma ważnymi zadaniami. Posiadając firmę, nawet niewielką, na pewno posiadamy sporo przeróżnych dokumentów księgowych. Warto dowiedzieć się więc, jak trzeba porządnie trzymać tą dokumentację.

O dokumenty księgowe bezsprzecznie trzeba dbać, wobec tego prawidłowa archiwizacja dokumentów księgowych ma ważkie znaczenie. Bez wątpliwości muszą być one prawidłowo ułożone i uporządkowane. Jeśli o to nie zadbamy to podczas kontroli skarbowej zdołają pojawić się poważne uchybienia. Dokumenty rachunkowe to przede wszystkim księgi podatkowe, deklaracja vat (deklaracja vat to trudna sprawa), rejestry, ewidencje, rozlicznego rodzaju faktury (przykładowo faktura wewnątrzwspólnotowa), a także dowody księgowe czy też sprawozdania pieniężne. Warto zadbać o to, żeby w toku kontroli skarbowej dostęp do dowodów był nietrudny i swobodny, dzięki czemu będziemy mogli prędko je odnaleźć.

współpraca z biurem rachunkowym pozwala zaoszczędzić pieniądze

Autor: Vsevolod Knyazev
Źródło: http://www.flickr.com

Konieczne jest również odszukanie na dokumenty odpowiedniego miejsca, muszą być one bezpieczne i chronione przed niepowołanymi jednostkami, jakie nie powinny mieć do nich dostępu. Zgubienie albo stracenie jakiegoś ważnego dokumentu księgowego może mieć istotnie poważne, wręcz opłakane skutki. Dokumentów księgowych nie musimy archiwizować osobiście, możemy to zlecić fachowemu biuru rachunkowemu – kiedy archiwizacja dokumentów księgowych ma zastosowanie. Mnogość przedsiębiorców decyduje się na to rozwiązanie. Korzystając z propozycji biegłego, polecanego biura rachunkowego posiadamy pewność, że nasze dokumenty bez wątpliwości są bezpieczne oraz poprawnie poukładane.

Intrygują Cię prezentowane tu sprawy? Jeśli tak, to kliknij jeszcze ten link – znajdziesz tutaj ważne informacje, które też Cię zaciekawią.

Co więcej w razie konieczności, zawsze możemy mieć do nich łatwy, nieskomplikowany dostęp.

Dziś sporą renomą cieszy się archiwizacja elektroniczna, aczkolwiek bardzo istotne jest to, by dokumenty te były zapisane na trwałym nośniku. Dodatkowo właściciel powinien mieć także kopię takich dokumentów, dzięki czemu w wypadku zepsucia się jednego nośnika, dalej będziemy mieć do nich dojście i nie utracimy żadnych ważnych dokumentów księgowych – jak działa faktura wewnątrzwspólnotowa.

You may also like...